Quantcast
Channel: Intervju – Scena
Viewing all 204 articles
Browse latest View live

Ana Marija Vrdoljak: Dječja publika je očaravajuća i iskrena

$
0
0

Za Scena.hr…

DOBRA VILA KAZALIŠTA: Lijepa glumica otkriva kako izgleda iza scene dječjeg kazališta, prisjetila se i početaka karijere te otkriva koje uloge su je obilježile

Ana Marija Vrdoljak

Glumica Ana Marija Vrdoljak kaže da stati ispred dječje publike znači prigrliti ih i okupirati njihovu pažnju bez rezerve.
Ana Marija Vrdoljak- Bez ‘fige u džepu’, otvoreno i iskreno. To je jedini način kako  možete osvojiti dječju publiku. Isto doduše vrijedi i za odraslu publiku – naglasila je glumica zagrebačkog kazališta ‘Žar ptica’. Ana-Marija nam je otkrila izazove glumaca na daskama dječjeg kazališta.
- Jasnoća, iskrenost, brzina, spretnost. To su riječi kojima bih opisala glumu ili igranje za dječju publiku. Mi glumci bismo našim glumačkim jezikom rekli da tu nema ‘psihologije’, odnosno da nema skrivenog značenja, a što ne znači da lica koje igramo nisu slojevita. Kao što su djeca jasna i iskrena u izražavanju svojih emocija i želja, tako i mi moramo biti jasni, iskreni i direktni u plasiranju naših glumačkih kreacija kako bi nas djeca razumjela. Dječja pažnja mora biti okupirana sadržajem, koji im je na pozornici ponuđen i nerijetko se kaže da su djeca najiskrenija publika jer ako nisu uistinu okupirana predstavom koju gledaju, ništa ih neće spriječiti da to jasno pokažu žamorom, meškoljenjem na sjedalu, rastegnut će i svoje ručice u zrak i otvoreno zijevnuti ako im je dosadno. Djeca neće kao odrasla publika pristojno u tišini odsjediti i pričekati kraj predstave. Ponekad glasno komentiraju i dobacuju glumcima ili čak viču ako ih je neka situacija u predstavi isprovocirala i nagnala da nas upozore da prizor, koji gledaju, nije fer prema nekom od likova ili se netko skriva, a oni ga vide. Kad su glasni i burno reagiraju, ne pomaže nadglasavanje, bolje je malo zastati i nastaviti igrati ili čak govoriti tekst tiše jer će djeca u želji da čuju glumca što govori jednostavno utihnuti. Ovo govorim iz dugogodišnjeg iskustva – ispričala je Ana-Marija za portal Scena.hr.

Usavršavanje u Londonu i karijera
No njezina publika nisu uvijek bila djeca. Početak karijere Ane-Marije počelo je u kazalištu za odrasle. Debitirala  je u vrijeme studija glume u Satiričkom kazalištu Kerempuh u ‘Miss nebodera za miss svijeta’, zatim je igrala u GDK Gavella u ‘Zimskoj priči’ i ITD-u, kad je još bio na vrhuncu u predstavi ‘Top Girls‘ s pokojnom Enom Begović i fantastičnom Editom Majić.

Ana Marija Vrdoljak

- Gotovo sam uživala u tremi i adrenalinu pred izlazak na scenu i trenutku kad je trebalo izgovoriti prvu rečenicu, nakon koje sve krene uvježbanim tokom. Svladavala sam strah od publike, koja sjedi u mraku, a ja je s pozornice osvijetljena reflektorima ne vidim i uživam u osjećaju slobode glumačke igre – prisjetila se Ana-Marija. Ističe da je užitak igranja ključan u ovom poslu.
- Ogoliti se i biti svoj u licu koje igraš – kazala je. Nakon što je diplomirala na ADU u Zagrebu 1999. godine, provela je dvije godine u Londonu na glumačkom usavršavanju u Actors Centre na Covent Gardenu, koji je osnovao Laurence Olivier.
Ana Marija Vrdoljak- To je bilo zaista odlično glumačko i životno iskustvo. Gledala sam predstave na West Endu sa svjetski poznatim glumcima i bila u centru kulturnih i umjetničkih događanja – otkrila je glumica. Kad se vratila iz Londona, igrala ju u HNK u Zagrebu u ‘Nevjesti od vjetra’, ‘u ‘Gorkim suzama Petre von Kampf’ Teatra Talassa i zadnjoj produkciji Teatra u gostima Relje Bašića u predstavi ‘Dame u nevolji’.
- Imala sam u poslu zaista sreću igrati s nekima  od doajena i legendi hrvatskog glumišta od Vanje Dracha, Božidara Bobana, Ljubomira Kapora, Krune Šarića, Zvonimira Zoričića, Mladena Crnobrnje, Otokarom Levajem, Đimi Jurčecom i sjajnim Goranom Grgićem i Ozrenom Grabarićem. Kao i s divnim i velikim glumicama Almom Pricom, Lelom Margitić, Sandom Langerholz, neprežaljenom Enom i Editom Majić, Mladenom Gavran, Elizabetom Kukić, Jelenom Miholjević. Teško ih je sve nabrojati. Iznimno ih cijenim. Od njih sam učila dok smo radili i prolazili proces proba, a kasnije zajedno igrali predstave – priča glumica.

Uloge dobre vile, zle boginje, bake, majke…
Prva predstava, koju je 2002. godine igrala u kazalištu Žar ptica, bila je ‘Čudesni svijet brojeva’.
- Napravili smo i englesku verziju predstave i proputovali svijet od Londona, Pariza, New Yorka, Kaira, čak do Mongolije. Lijepo je bilo iskusiti da je dječja publika svagdje na svijetu ista. Očaravajuća, poticajna i iskrena. S puno radosnog iščekivanja vas dočekuje u neizmjernoj želji da vas čuje, vidi i s vama sudjeluje u putovanju kroz kazališnu igru – naglasila je. Ana-Marija kaže da danas osjeća veliku sigurnost na pozornici. Davno je prevladala strah. No trema, ona poticajna, još uvijek postoji.
- To mogu zahvaliti velikom broju predstava na kojima sam radila u ovih petnaest godina koliko sam u ‘Žar ptici’, od toga 11 kao dio ansambla – kazala je glumica. Kazalište ‘Žar ptica’ godišnje ima do 250 izvedbi, od kojih je Ana-Marija u prosjeku igra u njih najmanje 150.
- To je mnogo i najbolji je trening za glumca. Gotovo se rijetko dogodi da u nekoj od predstava igram jedno lice, znalo ih je biti i do pet različitih. Veliki je izazov u jednoj predstavi igrati potpuno različitih karaktere jer su potrebne znatne glumačke transformacije, koje jako volim – rekla je Ana-Marija. U predstavi Ezop Cabaret u sat vremena presvlačila se 11 puta. Glumica je izdvojila još neke drage uloge.
Ana Marija Vrdoljak- Transformacija u različite uloge zahtjeva glumačku imaginaciju i stalno istraživanje sebe i svojih glumačkih mogućnosti. U Ezop Cabaretu igrala sam Mrava, Liju i Jare, a veliki glumački odmak od sebe bila je uloga hip-hop muhe Zize iz ‘Pčelice Maje’. Nadalje tu su Oblak, Pas i Maslačak iz predstave ‘Reumatični kišobran’ koju su djeca obožavala. Kad nabrajam sva ova lica koja sam igrala ona zvuče pomalo bizarno, no izazov je životinji, biljci ili neživom biću dati karakter i oživjeti ga na sceni. U ‘Waitapu’ se pojavljujem kao seljanka iz ribarskog mjesta, ali igram i moćnu i zlu boginju Akahau u raskošnom kostimu lica obojenog u zelenu boju – otkriva Ana-Marija. Dodaje da su joj likovi negativaca posebno zanimljive, ali obilježile su je uglavnom brojne uloge vila i kraljica. A zbog čestih uloge baka, već su se počeli u kazalištu šaliti. Igrala je slavonsku baku, gradsku baku, baku iz slikovnice, zastrašujuću baku, otmjenu baku Klare u ‘Heidi’, staricu u  Pinokiju, koja je zapravo prerušena vila…. Za jednu od uloga baka iz predstave ‘Tatica je uvijek u pravu’ H.C. Andersena bila je nominirana za Nagradu hrvatskog glumišta. Posebno su joj, kaže, drage uloge majki iz dječjih romana Sanje Pilić.
Ana Marija Vrdoljak- Stvarna su to lica, a slična me uloga očekuje u novoj predstavi po romanu Mire Gavrana koju ću započeti raditi u ožujku. Moja zadnja premijerna predstava je ‘Durica’ gdje igram učiteljicu Ružicu koja neizmjerno voli svoj posao. Plešem i pjevam uživo songove što je čest slučaj u dječjim predstavama. Uglavnom ujutro i prijepodne igramo dvije predstave, jednu za drugom s pola sata pauze između svake, što zna biti teško, ali je odlično za fizičku kondiciju i održavanje dobre forme. Moram priznati da se privatno ne bavim dodatnom fizičkom aktivnosti, a i u vrijeme poklada nemam se potrebu prerušavati i maskirati. Biti netko drugi dio je moje svakodnevice – rekla je simpatična, vedra i lijepa glumica za portal Scena.hr.

Foto: Saša Novković

The post Ana Marija Vrdoljak: Dječja publika je očaravajuća i iskrena appeared first on Scena.hr.


Redatelj Mathias Behrends: Izazovi opere Lukava mala lisica

$
0
0

Ekskluzivno za Scena.hr…

Dok promatram entuzijazam i kreativnost talentiranih mladih ljudi, iz različitih umjetničkih područja, fokusiranih na jedan zajednički cilj, potičem ih i podržavam jer me veseli vidjeti njihov napredak, rekao je operni redatelj te dodaje da je najveći izazov bio napraviti umjetnički vrijednu predstavu sa skromnim sredstvima

Lukava mala lisicaU Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu sutra će biti izvedena opera ‘Lukava mala lisica‘ Leoša Janáčeka. Režiju potpisuje Mathias Behrends. Operni redatelj i voditelj opernog studija na Bern University of Arts otkrio nam je scenski koncept opere.
- Iako se u libretu radi o susretu i komparaciji ljudskog i životinjskog svijeta, prekrasna modernost Janáčekova glazbe nosi veliku važnost po mom mišljenju. Stoga je i scenski koncept moderan, o čovjeku u ekstremnoj Mathias Behrendssituaciji automobilske nesreće i njegov unutarnji ‘road movie’ glavna su vodilja moje scenske realizacije – kazao je Mathias za portal Scena.hr. Opera ‘Lukava mala lisica’ zajednički je projekt Muzičke akademije, Akademije dramske umjetnosti, Akademije likovnih umjetnosti, Tekstilno-tehnološkog fakulteta, Arhitektonskog fakulteta, Studija dizajna, Fakulteta političkih znanosti i zagrebačkoga HNK-a. A redatelj već nekoliko godina razvija suradnju između Hrvatske i Švicarske.

Hrvatska – Švicarska
- A posebno za studente i profesore glazbe. Na Međunarodnoj ljetnoj akademiji Biel, čiji sam umjetnički direktor dugi niz godina, već se usavršavalo mnogo sjajnih hrvatskih glazbenika podržanih s našim švicarskim stipendijama. Također redovni su i stipendisti Švicarskog opernog studija na Sveučilištu u Bernu. Drago mi je da je Muzička akademija u Zagrebu uključena u razvoj te suradnje. Važno je da studenti imaju podršku – ispričao je Mathias. Redatelj kaže da je najveći izazov za sve uključene u stvaranje opere bilo napraviti umjetnički vrijednu predstavu sa skromnim sredstvima.

Skromnim sredstvima do umjetnički vrijedne predstave
- Kako svi znamo, opera je skupa umjetnost odnosno skup mnogih i ekonomski zahtjevnih umjetnosti (glazba, gluma, kostimografija, scenografija itd.). Samo kreativnošću postići sve ono što inače umjetnici kupuju kako bi realizirali do kraja svoju umjetničku ideju, nije bilo lako. Ali s pametnim konceptom, željom za znanjem i stvaranjem te uz dobru volju moguće je stvoriti nešto lijepo – naglasio je Mathias. Zanimalo nas je koliko se ova predstava razlikuje od ostalih koje je Mathias režirao u svojoj bogatoj karijeri.
Mathias Behrends- Prije svega, radi se o sjajnoj ideji zajedničkog projekta nekoliko fakulteta u suradnji s HNK Zagreb. Voditi ih sve kroz moj koncept i zamisao čini ga posebno zanimljivim. Ova opera je zaista izazov za mlade ljude. Duboka filozofska tema, zahtjevna glazba kako za pjevače i orkestar, tako i za publiku. Janáčekove opere su na redovnom programu gotovo svih svjetskih opernih kuća, i za sjajne hrvatske rasne glasove velika je prilika svladati ulogu i koncept opere te u budućnosti položiti audiciju za istu u nekom od europskih kazališta. Dok promatram entuzijazam i kreativnost ovih talentiranih mladih ljudi iz različitih umjetničkih područja fokusiranih na jedan zajednički cilj, potičem ih i podržavam jer me veseli vidjeti njihov napredak. Nadam se da sam im uspio prenijeti nešto novo – otkrio je redatelj. Mathias  kaže da mu je u karijeri posebno drago bilo režirati kompozicije kao Bachova ‘Johannes Passion’ i Pergolesijev ‘Stabat Mater’, koja je čak izvedena u muzeju Mimara u Zagrebu.
- I zaista uživam u režiranju Händelovih i Mozartovih opera – rekao je redatelj. Nakon projekta u Zagrebu, Mathias režira opernu produkciju sa studentima njegovog odsjeka Švicarskog opernog studija Sveučilišta za umjetnost u Bernu, ‘The Old Maid and the Thief’ G.C. Menotti i ‘Rita ou Le Mari battu’ G. Donizetti.

Mathias Behrends
- I veoma se radujem suradnji s proslavljenim dirigentom Stefanom Lano, kojeg sam ove godine pozvao kao profesora u rezidenciji da zajedno radimo na ovom projektu: dvije opere u jednoj večeri – rekao je Mathias za portal Scena.hr.

Foto: Mathias Behrends priv. album

The post Redatelj Mathias Behrends: Izazovi opere Lukava mala lisica appeared first on Scena.hr.

Franjo Jurčec: Danas odnos kazališnih glumaca prema poslu nije fajterski

$
0
0

Za portal Scena.hr…

Glumac u razgovoru za portal Scena.hr otkriva svoja razmišljanja o glumačkoj sceni, govori o umirovljeničkim danima i svojoj karijeri, ali i hvali kolegicu Prskalo

Franjo Jurčec- Matiju kao glumicu poznajem već dosta dugo. Igrali smo zajedno na televiziji i bio sam oduševljen koliko je ona strpljiva, koliko ima živaca za taj posao. A vjerujte mi za taj posao treba živaca. Gledao sam je i u kazalištu. Ona je jedan vrlo vrijedan i samozatajan radnik. Ona se nikad ne buni, ne vrišti, a zapravo je temperamentna. Matija je jedno ugodno žensko biće i beskrajno lijepa – pohvalio je glumac svoju kolegicu Matiju Prskalo. Franjo Jurčec (80) u petak je došao na zagrebačku premijeru monodrame ‘Samo jedna žena‘ kojom je Matija obilježila i 25 godina svoje glumačke karijere. Glumac, iza kojeg su brojne kazališne i filmske uloge, kaže da uživa u glumačkoj mirovini, ali ne miruje. I dalje igra, ali bira ono što želi i gdje želi igrati.
- Zvali su me u neka kazališta, pa sam im se zahvalio. Znate zašto? U moje vrijeme bilo je svetogrđe ne igrati u predstavama, danas je svima drago da ne igraju. To je kriva i televizija. Onda je tu i odnos prema poslu, nije onako ‘fajterski’, sve je nekako ležerno. I zato kažem, ja imam više predstava  sa 16 godina penzije, nego neki kazališni glumci. Ja nemam ništa protiv, ali ja u takvom kazalištu ne bih želio biti – objasnio je glumac. Dodaje da unatoč godinama, sjajno pamti tekstove.
Franjo Jurčec- Često se ne mogu sjetiti imena svoje djece, unuka, ali tekstove pamtim bez problema. To je tako, mozak je okrenut na to – našalio se Jurčec.  Kaže da u glumačkom svijetu nije uvijek lako jer je gluma težak posao, ali ističe da je puno teže biti rudar. Beskrajno voli glumu i zato se nikad nije tužio.
- Prošao sam sve, ali bilo je teško. Vremena su bila teška, međutim, ako ću iskreno ništa ne bih mijenjao. Istina Bog, mnoge stvari bih napravio bolje. Znam da sam bio blesav, tako neke stvari nisam ‘skužio’ na vrijeme, bio bih možda malo ozbiljniji u poslu. Čini mi se da sam u životu puno ljudi i puno djece razveselio. Znate, kad sretneš na ulici djecu koja ponavljaju tvoje riječi, onda je to to – ispričao je dobro raspoloženi Jurčec za portal Scena.hr.

Foto: Scena.hr

The post Franjo Jurčec: Danas odnos kazališnih glumaca prema poslu nije fajterski appeared first on Scena.hr.

Grupa E.N.I: Glazba nas nikada nije zanimala kao biznis

$
0
0

Intervju samo na Sceni…

20 GODINA KARIJERE: Imale smo perioda manje aktivnosti, no uvijek smo nešto snimale. Šalimo se da su Enice radioaktivan bend. Glazba nas nije zanimala kao biznis. Pokreće nas ljubav prema glazbi, kažu Elena, Nikolina, Iva i Ivona

Kvartet E.N.I. , glazbaŽenski kvartet E.N.I. ove godine obilježava 20 godina glazbene karijere, a dugogodišnju karijeru proslavit će s publikom na velikom koncertu 8. ožuka u Rijeci u centru Zamet. Elena Tomeček Zdjelar, Nikolina Tomljanović, Iva Močibob i Ivona Maričić u razgovoru za portal Scena.hr prisjetile su se Putokaza te prvog velikog nastupa kao E.N.I. na Eurosongu u Dublinu s pjesmom ‘Probudi me’. E.N.I. su otkrile i glazbenike koji će im se pridružiti na pozornici. Povodom velikog jubileja, E.N.I. su objavile novu pop pjesmu ‘To je moj dan‘, koju je napisao priznati slovenski skladatelj i producent Raay, a prijevod na hrvatski zasluga je Ivone Maričić.

Scena: Povodom 20 godina djelovanja, organizirate veliki koncert u Rijeci. Kakav je osjećaj trajati 20 godina?
Nikolina: Divan je osjećaj i ponosna sam na nas. Nismo još ni same svjesne da je toliko godina prošlo, toliko albuma i singlova. Naravno da smo željele zaokružiti ovo veliko poglavlje i počastiti našu publiku velikim koncertom. Putokazi, Šajeta, Neno Belan i Fiumensi, En face, Vava i Let 3 bit će naši gosti. Baš smo uzbuđene zbog cijele priče. Bit će veselo.

Scena: Je li 20 godina puno ili malo vremena?
Nikolina: Dvadeset godina se čini velikom brojkom, ali zaista su proletjele godine. Mogle bismo bar još ovoliko…

Scena: Ako se vratimo na početak vaše karijere, što vas je okupilo? Jeste li imale dvojbi oko imena grupe?
Nikolina: Sve četiri bile smo članice i solistice zbora ‘Putokazi’, a Miranda Đaković, voditeljica ‘Putokaza’, izdvojila je upravo nas četiri i oformila ženski vokalni bend. Oko imena nije bilo dvojbe, naši su se inicijali činili baš simpatični i efektni.

Scena: Možete li se sjetiti osjećaja s prvog većeg nastupa, koncerta, Eurosonga…
Ivona: Već smo na samom početku imale prilike nastupati na velikoj pozornici, onoj u Dublinu na Eurosongu 1997. godine. Naravno, to je bilo fenomenalno iskustvo za djevojke od 17 i 18 godina. Imale smo već dosta scenskog iskustva iza sebe nastupajući u ‘Putokazima’, no Eurosong je ipak događaj kojeg prate milijuni gledatelja. Nama je Eurosong u Dublinu zaista ostao u lijepom sjećanju. Takvu organizaciju i produkciju nismo imale prilike osjetiti nikad prije, a rijetko kad poslije. Tad smo bile još srednjoškolke s malo iskustva, ali energične, s dobrom pjesmom i odličnim scenskim nastupom. Jedini peh je bio što su iza nas nastupili Katrina and the Waves, favoriti tog Eurosonga, koji su na kraju i pobijedili. Nije lako bilo biti ispred njih. Sve u svemu, ‘fora’ je taj Eurosong, svi su pozitivni, sretni, prijateljski raspoloženi. Kao što je Toto Cotugno rekao, Unite unite Europe.Dobro se sjećam i prvog nastupa s našim bendom, bila je to promocija albuma Da Capo u Aquariusu u Zagrebu, kad su nam također gostovali Let 3, Mara Pogibejčić je tek izašla kao singl!

Scena: Što je točno obilježilo vaš rad, a što je bila prekretnica? I u kojem smislu…
Ivona: Mislim da smo najviše prepoznatljive po ‘E.N.I. boji’ koja je neka konstanta od prve snimljene pjesme do danas, ali u glazbenom smislu prekretnica je bila kad smo počele nastupati live s našim bendom. Tada se pokrenula i kreativna energija kod nas, pa smo krenule i autorski sudjelovati na pjesmama koje izvodimo. Također, suradnja s Dallas Recordsom, nakon kraće pauze, dala nam je vjetar u leđa.

Scena: Je li bilo ideje o odustajanju od grupe, glazbe, zajedničkih nastupa…?
Ivona: Nismo nikad odustajale u smislu, gotovo je, više nećemo postojati pod imenom E.N.I. Imale smo perioda manje aktivnosti, no uvijek smo nešto snimale. Često se šalimo da su Enice radioaktivan bend. Naprosto nas glazba nikada nije zanimala kao biznis. Mi radimo svoje dnevne poslove i to je bila naša namjera od prvog dana, još dok smo bile učenice, pa studentice. Tako smo mogle biti puno opuštenije, vjerojatno je to i jedan od razloga zašto smo još uvijek zajedno.

Scena: Što ste u tih 20 godina naučile jedna o drugoj?
Kvartet E.N.I. , glazbaElena: Uh, svašta! Ali zapravo još učimo. U počecima nam je bilo najteže, imale smo razne bitke ega i kako je vrijeme prolazilo tako smo se sve bolje nosile s tim. Puno kompromisa je bilo u igri. Nas četiri smo vrlo različiti tipovi, što se vidi već i po boji kose…haha. Zemlja, zrak, vatra, voda, sve smo to mi. I pitam se, bismo li izdržale tako dugo da smo sličnije. Ono što nas pokreće i što nas spaja je ljubav prema glazbi i to je najbitnije od svega. Tko zna gdje nam je kraj?

Scena: Što biste voljele da vam se ostvari još u karijeri?
Elena: Ovakav koncert, koji ćemo upravo održati u dvorani Zamet, bio je naš san. To je ono što smo sve četiri priželjkivale i taj san nam se ostvario. U budućnosti bismo voljele da se dogodi još puno dobrih pjesama.

Scena: Koji je bio najemotivniji trenutak u vašoj karijeri?
Svaka naša pobjeda, velika i mala.

Scena: Jeste li u karijeri pristajale na kompromise?
Iva: Oduvijek smo željele raditi kvalitetnu pop glazbu i u tome smo bile složne od početka. Trebalo je vremena da stvorimo svoj prepoznatljivi zvuk, ali sve je to bio dio našeg odrastanja. Put je bio i je teži, ali sigurna sam da ga niti jedna od nas ne bi mijenjala. Tu smo smo zbog ljubavi prema glazbi. U tom smislu kompromis nikad nismo htjele raditi. Unutar benda kompromisi su nužni, a posebno kad su u njemu četiri različite žene. I takvi su kompromisi izrodili jako lijepe i slušane pjesme.

Scena: Poruka vašoj publici ?
Iva: Dođite, slavite s nama i našim gostima. Jedva čekamo s vama zapjevati i zaplesati. I znamo da ćete biti najbolja publika!

Foto: Press

The post Grupa E.N.I: Glazba nas nikada nije zanimala kao biznis appeared first on Scena.hr.

Milivoj Boroša: Kao padobranca najviše me volio Tito!

$
0
0

Za portal Scena.hr…

Milivoj se prisjetio skoka s padrobranom prije 69 godina iz aviona Breitling DC-3. Odlikovani pukovnik i svjetski rekorder bio je u vojsci Kraljevine Jugoslavije te u NDH u Njemačkoj, a zatim u vojsci Rusije i Jugoslavije. U njegovoj biografiji piše da ga je ispitivao zloglasni šef tajne policije Lavrentij Berija, a Hitler mu je potpisao osmrtnicu

Milivoj Boroša

Uz pratnju MIG-ova Hrvatske vojske jučer je u Zagreb sletio kultni avion Breitling DC-3. Od ožujka do rujna 2017. godine Breitling DC-3 će sudjelovati u velikoj turneji po svijetu u nekoliko faza. Turnejom po svijetu zrakoplov slavi 77. rođendan. Na predstavljanju turneje bio je i odlikovani vojni pukovnik Milivoj Boroša (97), koji je kao vojnik jugoslavenske vojske 1948. godine skakao s padobranom upravo iz legendarnog aviona Breitling DC-3.
Milivoj Boroša- DC- 3 je bio vrlo pogodan za skakanje. Prvo može primiti 20 padobranaca, a mi smo imali jedan transportni puk koji je služio za prijevoz putnika, za prijevoz tereta i za padobranske skokove. To je bilo sve do 1958. /59. godine, a onda smo dobili ruski avion An-24 – prisjetio se Boroša. Kaže da kod prvih skokova čovjek još ne zna što ga čeka, ali kroz detaljnu obuku padobranci steknu sigurnost.
- I onda je lakše skakati. Skakalo se s 800 metara, a skakalo se na dva načina – iz aviona s konopcem ili pomoću padobrana, znači slobodni pad – rekao je Boroša, koji je 17. svibnja 1950. godine na aerodromu Leskovac u Srbiji skočio 75 puta u 16 sati te ostvario svjetski rekord.
- Ja sam bio u vojsci Kraljevine Jugoslavije, onda u NDH u Njemačkoj te u vojsci Rusije i Jugoslavije – ističe. Boroša je, naime, bio narednik u vojsci Kraljevine Jugoslavije, pilot-navigator u zrakoplovstvu NDH, letač Luftwaffea koji je s hrvatskom posadom prebjegao Sovjetima. U siječnju 1942. bombardirao je njemačku kolonu u Rusiji u zrakoplovu Luftwaffea te je avionom Dornier Do-17z iste godine preletio Sovjetima. U njegovoj biografiji piše da ga je ispitivao zloglasni šef tajne policije Lavrentij Berija, a Hitler mu je potpisao osmrtnicu. 1943. godine postao je borac Prvog jugoslavenskog samostalnog odreda u SSSR-u. A za portal Scena.hr otkrio kome je bio posebno drag.

Milivoj Boroš

- Kao padobranca me najviše volio Tito. On mi je darovao zlatnu štopericu – sjeća se Boroša, koji je odlikovan s više ordena, medalja i spomenica za svoja herojska djela i sudjelovanje u NOB-u. Borošu je drago što je bio pozvan na predstavljanje turneje po svijetu zrakoplova, koji je pod nadimkom ‘Zrakoplov za iskrcavanje u Normandiji’ doživio svoju slavu u lipnju 1944. godine. Avion je vozio i James Bond. Sagrađeno je više od 16 tisuća takvih zrakoplova, a sve veće zrakoplovne kompanije kupile su ih kao dio svog voznog parka. U današnje vrijeme u cijelom svijetu postoji manje od 150 zrakoplova DC-3 u voznom stanju, uključujući Breitling DC-3. Zrakoplov DC-3 HB-IRJ predan je kompaniji American Airlines 1940. godine te ga je najprije koristila američka vojska između 1942. i 1944., prije no što je dan na korištenje komercijalnim avionskim kompanijama. Nakon što ga je obnovila grupa predanih entuzijasta, ovaj zrakoplov sad brani boje Breitlinga te sudjeluje u brojnim zračnim mitinzima.

Breitling

Breitling će započeti svoju veliku turneju po svijetu na svom DC-3 u nekoliko faza koja će obuhvatiti Europu, Bliski Istok, Indiju, Jugoistočnu Aziju i Sjevernu Ameriku. Ova turneja po svijetu započet će u Švicarskoj, tj. Ženevi, u ožujku, a završiti u rujnu na zračnom mitingu BreitlingBreitling Sion Airshow 2017. Turneja će biti isprekidana brojnim zaustavljanjima, što će omogućiti organiziranje događanja ili sudjelovanje u zračnim mitinzima. Neki sretni putnici imat će priliku sudjelovati u dionici putovanja zrakoplovom. Breitling je odlučio obilježiti ovaj događaj ograničenom edicijom od 500 komada Navitimera, svog slavnog kronografa namijenjenog korištenju u avijaciji. Na kućište ovog čeličnog kronografa Navitimer 01 (46 mm) kalibra Manufacture Breitling 01 bit će ugraviran logo Turneje po svijetu Breitling DC-3. No zaljubljenici u ovaj kronograf morat će pričekati do jeseni 2017. da dođu do ovog modela jer je Breitling odlučio da će ovaj kronograf proputovati svijet na zrakoplovu Breitling DC-3 kako bi taj model uistinu postao dijelom ove pustolovine. Svaki sat bit će dostavljen s certifikatom koji će sadržavati potpis kapetana leta.

Foto: Scena.hr

The post Milivoj Boroša: Kao padobranca najviše me volio Tito! appeared first on Scena.hr.

Ekskluzivni intervju Radojka Šverko – 50 godina karijere

$
0
0

Glazbena diva…

ZA SCENA.HR: Djetinjstvo, mladost, svjetski festivali, druženje s glazbenim velikanima, prestižne nagrade, priznanja i zanimljivosti uz ekskluzivne fotografije

Radojka ŠverkoRadojka Šverko će 6. svibnja u KD Vatroslava Lisinskog u Zagrebu velikim koncertom proslaviti 50 godina karijere. Jednu od naših najvećih diva na koncertu će pratiti Zagrebačka filharmonija te Akademski zbor ‘Ivan Goran Kovačić’. Šverko u prvom dijelu intervjua za portal Scena.hr govori o počecima svoje velike i uspješne karijere. Prisjetila se kako je na festivalu Atlantico Tenerife s pjesmom ‘Nuestro mundo‘ 1969. godine nastupila kao zamjena za kolegicu Tatjanu Gross, koja nije mogla na put jer je slomila nogu. Na festivalu Šverko je osvojila treće mjesto te se u razgovoru za Scenu našalila kako je pitanje bi li dobila šansu pokazati svoje glazbeno umijeće da pjevačica Tatjana Gross nije slomila nogu.

Scena: Sjećanja iz djetinjstva i mladosti…
Radojka ŠverkoRođena sam u Pazinu u Dalmatinskoj ulici, kao jedno od četvero djece. Mama mi je rođena Imoćanka, a otac Istranin, rođen u selu Prapoće na Ćićariji. Živjeti i odrastati u velikoj obitelji bilo je ispunjeno radošću, veseljem, suosjećanjem za bližnje, dijeljenjem svih lijepih i ružnih stvari, ali u našem domu je uvijek bilo pjesme i humora, volje za životom i optimizma. Živjela sam i odrasla bez automobila, telefona, televizora, s radio aparatom koji je bio izvor svega, ponajviše glazbe za sve nas u obitelji.

Scena: Kako je započela vaša ljubav prema glazbi?
Kao što rekoh, glazba je neodvojiv dio mene od najranijeg djetinjstva – od osnovne škole, pjevanja u zboru, prerastanja u solisticu, sviranja u tamburaškom orkestru, druženja s klasičnom glazbom. Mojim roditeljima je bilo najvažnije da djeca što prije s uspjehom završe školovanje i da se osamostale. Biti glazbenicom nije se tada smatralo zanimanjem koje je primjereno pristojnim djevojkama.

Scena: Što je bilo presudno za to da se nastavite baviti glazbom?
Usudila bih se reći da je to imperativ, koji proizlazi iz genetskog koda. Osim toga, trebalo je popuniti skromna primanja, da se prehraniš. Nije bilo lako niti jednostavno živjeti u Puli, pohađati srednju školu i razmišljati o tome što ćeš taj dan jesti.

Scena: Sjećanje nastupa na Splitskom festivalu s pjesmom ‘Kud plovi ovaj brod’…
Radojka ŠverkoPuno je tu bilo uzbuđenja. Sjećam se da sam Sergiu Endrigu dovikivala tekst jer je odlučeno da pjeva u alternaciji na hrvatskome jeziku. U Splitu je tada sve vrvjelo od stranih jezika jer je na festivalu je nastupalo puno dobrih pjevača iz cijeloga svijeta, koji su kasnije ostvarili velike karijere. Šteta što nismo uspjeli održati taj festival kao internacionalni. To je za ono vrijeme bila dobra turistička promidžba Hrvatske.

Scena: Kako pamtite suradnju s velikim Arsenom Dedićem?
S Arsenom sam se družila kroz njegove pjesme koje sam od početka karijere imala na repertoaru, poput ‘Moderato cantabile’, ‘Kuća pored mora“ ‘Bit ćeš uvijek moj’, sve dok za mene nije napisao ‘Cvijet u knjizi’, ‘Baš sam glupa bila’ i najizvođeniju – obradu talijanske canzone iz repertoara Ornele Vanoni – ‘Za mene je sreća’, u duetu s gđom Gabi Novak, osamdesetih godina.

Scena: 1969. godine ste osvojili treće mjesto na festivalu Atlantico Tenerife s pjesmom ‘Nuestro mundo’ Alfija Kabilja.
U mom životu nikad ništa nije bilo jednostavno i lako, pa je tako bilo i s odlaskom na Festival del Atlantico na Kanarskim otocima. Na taj put sam išla kao zamjena za pjevačicu Tatjanu Gross, koja je nekoliko dana prije odlaska na put, slomila nogu. Gospodin Alfi Kabiljo, koji je bio u nezavidnoj situaciji, odlučio je pozvati mene.

Scena: Na festivalu u Rio de Janeiru 1970. za izvedbu pjesme ‘Svijet je moj’, dobili ste prestižno priznanje ‘The Most Outstanding Performance’. Možete li nam otkriti dio atmosfere?
Radojka ŠverkoBiti sudionikom na svjetskom festivalu velika je odgovornost jer predstavljate svoju zemlju. Uzbuđenje također ne izostaje, ali ono što karakterizira moje nastupe leži u tome da nemam tremu pred brojnim auditorijem. U Riju se spominjalo 35 tisuća gledatelja. Vjerujem da mi je ta samouvjerenost uvelike pomagala u interpretaciji kompozicije, i u konačnici u plasmanu i mene kao interpreta te gospodina Kabilja kao autora i aranžera.

Scena: Tu je i legendarna pobjeda Davida Bowieja.
David i ja smo se u dva navrata družili, na Malti i u Firenzi. Bio je simpatičan u komunikaciji, ali ono po čemu se razlikovao od ostalih sudionika na festivalima bila je njegova boja glasa. Moram priznati da je repertoar iz njegovih početaka meni bio više po volji od onog što je uslijedilo. Družili smo se čak i na američkom nosaču aviona Saratoga. Lijepo i nezaboravno iskustvo.

Scena: Možete li nam ispričati neku zanimljivost s nekog nastupa u inozemstvu?
Sjetila sam se sudjelovanja na svjetskom festivalu u Puerto Ricu. Kao pobjednica festivala dobila sam impozantan trofej, koji sam unijela u avion na putu za New York, gdje sam se trebala zadržati neko vrijeme zbog angažmana. Reakcija putnika u avionu bila je zapanjujuća: prolomio se veliki pljesak svih prisutnih i na kraju otvaranje šampanjaca meni u čast. U odmaku svih tih godina, moram reći da mene i gospodina Kabilja nikad nitko u našoj zemlji nije dočekivao, iako je postalo pravilo da na međunarodne festivale idemo po neku od nagrada. Sve opet ispočetka. Ispočetka.

Scena: Sad kad gledate unatrag 50 godina, i kad radite presjek karijere, čega se prvo sjetite, što vas razveseli, a što rastuži?
Nema mjesta za tugu, što se tiče moje karijere. Naučila sam se nositi i s nepravdama i s radostima koje, konačno, ispunjavaju živote svih ljudi, bez obzira na zanimanja. Ne smatram da bih s obzirom na moje zanimanje trebala biti privilegirana u bilo kojem smislu. Nastojala sam štititi dignitet profesije kojoj još uvijek pripadam.

Radojka Šverko

Scena: Koji je bio prijelomni trenutak u vašoj karijeri?
Moram se malo našaliti, ali da nije bilo onog loma noge moje kolegice Tatjane Gross, tko zna bih li ikada dobila šansu iskazati svoje glazbeno umijeće.

Drugi dio intervjua s glazbenom divom Radojkom Šverko pročitajte na linku.

Foto: Radojka Šverko priv. album, Press arhiva

The post Ekskluzivni intervju Radojka Šverko – 50 godina karijere appeared first on Scena.hr.

50 godina karijere: Radojka Šverko: Glazba je izvor mog života

$
0
0

Intervju II dio…

ZA PORTAL SCENA.HR: Detalji iz velike i uspješne karijere jedne od naših najvećih glazbenih diva

Radojka ŠverkoSvjesna sam da je na sceni ljepše gledati mlađe, ali bih svejedno voljela imati još mnogo nastupa pred publikom. Kad toga više ne bude, ja ću se ugasiti jer su nastupi izvor mog života, kazala je glazbena diva. Radojka Šverko ove godine slavi 50 godina karijere, a tim povodom će održati veliki koncert 6. svibnja u KD Vatroslava Lisinskog u Zagrebu u pratnji Zagrebačke filharmonije. U drugom dijelu ekskluzivnog intervjua za portal Scena.hr umjetnica otkriva svoja razmišljanja, kako se nosi s nepravdama, prisjetila se humanitarnih koncerata za vrijeme Domovinskog rata i još ponekog detalja iz svoje velike karijere.

Scena: Što poručujete publici koja će s vama proslaviti 50 godina karijere u Lisinskom?
Dođite, ne samo zbog mene, nego zbog svih onih glazbenika i pjevača, koji će s pozornice dvorane odaslati prekrasne glazbene misli i, sigurna sam, potaknuti i probuditi sve ono najljepše u ljudima.

Radojka Šverko

Scena: Kako se osjećate na nastupima?
Zapravo i nemam prečesto nastupe, ali im se uvijek iznova veselim, da pustim glas, da doprem do ljudi, da tekstovima pjesama, bar dok traje koncert, ljudima svijet učinim ljepšim i da ih što dulje nakon koncerta zadržim u snovima. To je potrebno i meni i publici. Zato glazba postoji i zato ju treba stvarati.

Scena: Jeste li ponekad osjećali pritisak zbog talenta? Kako ste se nosili s možda sumnjama i tko vam je u životu bio najveći oslonac?
Radojka ŠverkoS nevoljama koje neminovno prate naše živote, nosila sam se radeći. Uzmem metlu, krpu, kosilicu, grablje i nakon nekoliko sati fizičkog napora zaboravite na sve brige jer vas umor svlada, a nakon tople kupke i dobrog sna, sve se lakše podnese. Osim toga, tu su moja djeca, unuka, dugogodišnji prijatelji, bez kojih bi mi život bio nezamisliv.

Scena: Kad je došao Domovinski rat, napravili ste puno humanitarnih koncerata. Što vam je bilo najteže?
Stvarno sam puno putovala za vrijeme rata. Bilo je trenutaka kad sam osjećala veliki strah, ali kad sam se našla u blizini stradalnika, majki s djecom, bakice i onemoćalih staraca, ispunjenih tugom i strahom, to mi je bilo najteže. Osim toga, posjećivala sam naše branitelje, obilazila stradala područja. Sjećanja na Domovinski rat i sve što je moje oko registriralo, svi ti prizori ruševina, spaljenih domova nedužnih ljudi i djece, sve je to još prisutno u meni.

Scena: Uz vašu glazbenu karijeru, neodvojiva je i ona kazališna, mjuzikli…
Jana u ‘Gubec Begu’, Nera u ‘Gričkoj vještici’, Fantine u ‘Jadnicima’, Karolina Belinić u ‘Karolini Riječkoj’ i konačno Majka Mara u ‘Mirakulu’.

Scena: A tu je i sakralna glazba.
Sakralna glazba je repertoar koji izvodim u crkvama i katedralama. Kompozicije koje izvodim spadaju u klasičnu glazbu: Händel, Gounod, Stradella, Verdi, Giordani, Zajc, Mozart. U pratnji na orguljama dugi niz godina je profesor Vladimir Babin, ali smo često nastupali i s mješovitim zborovima ili komornim orkestrima, simfonijskim orkestrima. To je poseban užitak druženja s glazbom.

Scena: Glazba je ispisala stranice vašeg života. Jeste li danas zadovoljni i sretni zbog toga?
Radojka ŠverkoDa budem najiskrenija, mogla sam dati puno više, to je bar osjećaj koji ne mogu kriti. A možda je tako bolje. Mnoge snimke pjesama domaćih i stranih autora, u mojim izvedbama, nikad nisu ugledale svjetlo radijskih programa. Hvala glazbenim urednicima koji su pratili moj rad i autore pjesama u mojoj interpretaciji. I pored životnog iskustva, izostalo je znanje o prisutnosti u medijima. Svjesni smo činjenice, da mnogi umjetnici ne biraju sredstva da bi bili prisutni u javnosti. Malo je detalja i sličica iz mojeg privatnog života, koji bi trebali poslužiti u popularnosti. Odvajala sam privatnost od profesije, štiteći tako moju djecu i obitelj. Možda će doći dan, kad ću izložiti javnosti priče iz mog privatnog života, ali se tada više neću baviti ovom profesijom.

Scena: Iz vaše perspektive, kako je bilo umjetnicima nekada, a kako je danas na glazbenoj sceni?
Radojka ŠverkoMislim da su ljude prošlih vremena obogaćivali kreativnost, muzikalnost, osjećaj za ljepotu i sklad u glazbi, u tekstovima s porukom, u aranžmanima u kojima nije bilo prisutno sintetičkih zvukova, a mogli bismo nabrojati još mnogo toga. Ukratko, to je bila glazba s kojom se slušatelj mogao opustiti, prenijeti u drukčije, pitomo stanje, glazba koja ne potiče
agresivnost. Ali, ima naznaka da na našoj sceni ima mladih glazbenika, koji dijele moja razmišljanja.

Na linku pročitajte prvi dio ekskluzivnog intervjua proslavljene glazbenice: Djetinjstvo, mladost, svjetski festivali, druženje s glazbenim velikanima, prestižne nagrade, priznanja i zanimljivosti uz ekskluzivne fotografije

Foto: Radojka Šverko priv. album, Press arhiva

The post 50 godina karijere: Radojka Šverko: Glazba je izvor mog života appeared first on Scena.hr.

Stjepan Hauser: Koncert u Royal Albert Hallu će biti veličanstven

$
0
0

S Kraljevskom filharmonijom…

FILMSKA GLAZBA I SNOVI: Poznati violončelist u razgovoru za portal Scena.hr otkriva kako je nastao novi album ‘Score’, koji su snimili s Londonskim simfonijskim orkestrom. Hauser ističe da se raduje i nastupu u slavnoj londonskoj dvorani

Stjepan HauserLuka Šulić i Stjepan Hauser jučer su u Zagrebu održali promociju svog novog albuma ‘Score‘. Na novom albumu 2Cellosa nalaze se 14 najpoznatijih filmskih tema, a snimljen je s Londonskim simfonijskim orkestrom. O novom albumu razgovarali smo s proslavljenim violončelistom Stjepanom Hauserom u njihovom studiju gdje je album i nastao.
- Savršen je osjećaj snimati s Londonskim simfonijskim orkestrom. To je jedan od najboljih orkestara na svijetu. I evo, ostvario se još jedan u nizu snova. Londonski simfonijski orkestar snima originalne soundtrackove za sve velike filmove, pa je to zvučalo kao najbolji izbor. I zaista je nevjerojatna čast što smo imali priliku s njima snimiti album – ispričao je Hauser ekskluzivno za portal Scena.hr. Dodaje da im je snimanje išlo glatko.

The Godfather
Stjepan Hauser- Mi smo osjećali odgovornost jer su u tom orkestru sve sjajni muzičari, ali bio je veliki gušt – kazao je. Stjepan je još prije dvije godine za portal Scena.hr naglasio kako ih najviše privlači filmska glazba jer je violončelo instrument koji može savršeno prenijeti emociju na film. Tako se slavnom dvojcu i ovaj san ostvario jer se na albumu nalaze skladbe iz filmova ‘Medley’ -Game of thrones, ‘May It be’ – The lord of the rings, ‘For the love of the princes’ – Braveheart, ‘Love story’ – Love story, ‘Cinema paradiso’ – Cinema paradiso, ‘Moon river’ – Breakfast at Tiffany’s, ‘Love theme’ – The Godfather, ‘My heart will go on’ – Titanic, ‘Theme’ – Rain man, ‘Cavatina’ – The deer hunter, ‘Malena’ – Malena, ‘Main theme’ – Schindler’s list, ‘Titles’ – Chariots of fire, ‘Now we are free’ – Gladiator.
- To je najljepša moguća glazba ikad napisana za filmove. To su legendarne melodije iz legendarnih filmova, a koje na violončelu zvuče fenomenalno – objasnio je Hauser. Violončelist ističe da obožava film ‘Kum’.
- ‘Kum’ je moćan film – otkrio je Hauser i dodaje kako mu je u filmu najbolji lik Vito Corleone. 2Cellos će 28. studenog svirati na slavnoj pozornici Royal Albert Hall s Kraljevskom filharmonijom u Londonu.

Stjepan Hauser

Royal Albert Hall
Stjepan Hauser- Bit će veličanstven koncert. I to ćemo isto snimiti jer bi bila šteta da se to ne snimi. Jedva čekam – rekao je Hauser. 2Cellos je opet krenuo na veliku turneju na kojoj promoviraju novi album. Prije zagrebačke promocije, Luka i Stjepan nastupili su u Beogradu sa Zagrebačkom filharmonijom, a 22. ožujka svirali su uz pratnju Kraljevske filharmonije u prepunom London Palladiumu, a sutra nastupaju u Milanu…
- A zatim slijedi turneja u Japanu, pa u Americi – zaključio je Hauser za portal Scena.hr.

Foto: Scena.hr

The post Stjepan Hauser: Koncert u Royal Albert Hallu će biti veličanstven appeared first on Scena.hr.


Paula i Đelo Jusić Jr: Kako je započela naša ljubavna priča

$
0
0

Samo na Sceni…

EKSKLUZIVNO: Od kraljice Elizabete do supruge Đele Jusića Jr.

Paula JusićĐelo Jusić Jr. za klavirom je pratio svoju suprugu Paulu, koja je zapjevala na after partyju u zagrebačkom restoranu Mostovi. After party organizirala je direkcija Miss Supranational. Gosti su uživali u njihovom nastupu. Intiman ambijent večeri vratio je Paulu u dan kad je prvi put susrela svog supruga Đelu Jusića Jr.
- Upoznavanje sa suprugom je jedna zgodna priča. Mislim da je bio Zagreb fest. To je bio Paula Jusićjedan od prvih mojih solo nastupa. U prostorijama Lisinskog uvježbavala sam svoju pjesmu. Na klaviru sam suho odsvirala svoju melodiju. Došao je Đelo Jr., upitao me može li se pridružiti za klavirom. I onda smo se upoznali. Ja pitam: Kako se zoveš? Kaže on: Đelo Jusić. Ja mu nisam povjerovala, pa sam odvratila: Ma da, a ja sam kraljica Elizabeta. No on se i dalje trudio uvjeriti me da je zaista Đelo Jusić, ali mu nisam povjerovala. I na tome je ostalo – sjeća se Paula Jusić, Đelo Jusić jr.Paula Jusić prvog susreta sa svojim suprugom uz osmijeh za portal Scena.hr krajem 80-ih. Nakon toga, susreli su se još nekoliko puta. Đelo Jr. je bio zadivljen njezinim glasom, a Paula njegovim umijećem sviranja. Ipak, koliko god se Đelo Jr. trudio objasniti da je on zaista sin legendarnog Đele Jusića, kojeg je Paula poznavala iz dječjeg zbora ‘Zagrepčanke’, Paula mu nije vjerovala. Pa se Đelo Jr. zaista morao potruditi da pridobije njezinu pažnju.
- I onda mi je ponudio jednu pjesmu, a snimanje je bilo u njegovom studiju. Došla sam pred studio, a vrata mi otvara Đelo Jusić (njegov tata). No ja sam pomislila da sam na krivoj adresi, Paula Jusićispričala se i željela otići. No tata Đelo je rekao: “Ti vjerojatno trebaš mog sina”. Zbunila sam se. Sin se pojavio iz njega, a ja kažem: “Ti si stvarno Đelo Jusić Jr.”, ali ja nisam kraljica Elizabeta – ispričala nam je sjajna glazbenica kroz smijeh. Nakon toga su počeli surađivati, ali Đelo Jr. je još uvijek bio daleko od toga da osvoji njezino srce. Paula 1989. godine odlazi s Tomislavom Ivčićem i Zlatnim dukatima na turneju u SAD, a po povratku s američke turneje priprema snimanje prvog albuma.
- Tad samo shvatili da bi mogli i zajedno raditi te smo nastupali kao duo ‘Malibu’. Kao duo ‘Malibu’ bili smo poznati u Istri i Austriji. Jedan menadžer iz Austrije ponudio nam angažman i ugor. No mi smo mu se zahvalili, ali ponudu nismo prihvatili – kazala je glazbenica. Paula i Đelo Jr. tako su nekoliko godina radili zajedno, a među njima je polako ljubav tinjala.

Paula Jusić

- Puno smo putovali, a naša ljubav se jednostavno rasplamsala. Ne mogu odrediti trenutak kad se to dogodilo – dodaje Paula. Kad je konačno Đelo Jr. osvojio srce lijepe Paule, par se vjenčao.
- Zaprosio me zapravo i nije. Rekli smo: “Ajde, jednom ćemo pronaći vrijeme da se oženimo”. I Paula Jusićpronašli smo ga dok smo svirali u Sloveniji 6. studenog 1993. godine. Telefonom smo zvali ljude da nam dođu. Vjenčanje smo organizirali u sedam dana i bilo je jako lijepo – prisjetila se Paula tog važnog dana kad je okrunila svoju ljubav s Đelom Jr. Paula kroz osmijeh kaže da su usvirali u brak. Glazbenica nam je otkrila kad joj je prvi put Đelo Jr. pokazao što osjeća prema njoj te čime ju je osvojio.
- Pozvao me na večeru u jedan krasan restoran. Pričali smo, guštali, a onda se odjednom ustao od stola, otišao do šefa restorana, a zatim sjeo za klavir te počeo svirati moje omiljene pjesme. Gosti su slušali, pljeskali, a on je gledao samo mene, a ja njega. I tada sam shvatila da se nešto događa među nama jer je moje srce zaigralo. I eto, otada do danas smo nerazdvojni – prepričala nam je Paula romantičnu večeru u kojoj se potpuno zaljubila u Đelu Jr.
A kako je lijepa Paula otpjevala s legendarnim boksačem Damirom Škarom na after partyju Miss Supranational pogledajte u videu:

Foto: Scena.hr
Video:

A post shared by Scena.hr (@scena.hr) on

The post Paula i Đelo Jusić Jr: Kako je započela naša ljubavna priča appeared first on Scena.hr.

Eni Jurišić i Vjeko Ključarić: Pratite nas, imamo puno toga za reći

$
0
0

Prije nego nestane…

S obzirom na to da nam je na neki način prva pjesma s kojom se predstavljamo, uzbuđen sam. Pjesma ‘Prije nego nestane’ je za zaljubljene, kaže Vjeko, a Eni dodaje: Pjesmom smo željeli podsjetiti ljude na sve one lijepe trenutke i strane života

Eni Jurišić, Vjeko Ključarić

Eni Jurišić, Vjeko KljučarićEni Jurišić i Vjeko Ključarić snimili su pjesmu ‘Prije nego nestane‘. Mlade glazbenike javnost je upoznala u showu The Voice. U showu glazbenici su se zaljubili, a povezala ih je upravo glazba. Nedavno su započeli suradnju s Aquarius Recordsom i tako ozbiljno zakoračili na glazbenu scenu. Eni i Vjeko u glazbi su od djetinjstva. Vjeko kaže da je najviše zahvalan pokojnom djedu jer ga je stalno poticao da završi srednju glazbenu školu te što je satima čekao ispred glazbene škole i to godinama.

Scena: Kako osjećate pjesmu ‘Prije nego nestane’. Kome je pjevate?
Eni: Pjesma je vedra, energetski pozitivna i proljetna. Zato nas je i osvojila, htjeli smo ljude nasmijati, opustiti i razveseliti. Htjeli smo prenijeti pozitivu i sve ono lijepo što doživljavamo i podržati ovo prekrasno proljeće i podsjetiti ljude na sve one lijepe trenutke i strane života. Spomenula bih da je pjesma i pisana za duet, što ima posebnu čar, autor teksta i glazbe je Bruno Kovačić, a iza aranžmana stoji Miroslav Lesić.
Vjeko: S obzirom na to da nam je na neki način prva pjesma s kojom se predstavljamo, uzbuđen sam i pjesma mi je jako prirasla srcu. Pjesma je za zaljubljene i za one koji će se zaljubiti.

Scena: Nakon showa The Voice krenuli ste profesionalno u glazbeni svijet. Jeste li zadovoljni kako se razvija vaša karijera? Je li vam show dao motivaciju i snagu da se odlučite na ozbiljniji korak?
Eni Jurišić, Vjeko KljučarićEni: I prezadovoljna sam. Sve ide u iznenađujuće dobrom smjeru. Izašao je duet s Vjekom, također sudjelujem u novoj HRT-ovoj emisiji ‘A strana’ i radim na samostalnom singlu koji bi trebao izaći do ljeta. Naravno da nas je show dodatno motivirao. Odnosno publika koja nas je sve podržala, i sve skupa nam olakšalo ovaj glazbeni put koji je tek započeo.
Vjeko: S obzirom na to da sam na početku, jako sam zadovoljan! Show je bio okidač svega ovoga što se sad dešava, nakon što završi show naravno da želiš još malo showa, pa smo tako zakoračili u nešto sasvim drugačije i novo za nas.

Scena: Koji su najveći problemi mladih glazbenika?
Eni: Vremena su se promijenila. Glazbena scena više nije kako nekad, a niti publika. Nekad se više izgaralo za to, postojale su zvijezde, idoli, imam osjećaj da je sve bilo nekako snažnije. Išlo se na koncerte, planiralo se, danas je sve nekako usput i sve možeš naći na YouTubeu.
Vjeko: Mislim da je danas puno teže na glazbenoj sceni, nego što je to bilo nekad. Puno je mladih talenata

Scena: Što je potrebno da se glazbenik probije do publike?
Eni: Mislim da je važno raditi ono iza čega čvrsto stojite i što naravno pravdate svojim izrazom i emocijama. Mislim da to publici ne može promaknuti .
Vjeko: Primijetio sam da je potrebno ‘ono nešto’, nema definicije, nema pravila, samo energija i iskrena emocija.

Scena: Imate li vi neku strategiju?
Eni Jurišić, Vjeko KljučarićEni: Moglo bi se to razrađivati u nedogled, no nikada ne bi došli do nekog pametnog rješenja ili zaključka. Mora se dogoditi kemija između pjesama izvođača i publike.
Vjeko: Na samom smo početku i teško je imati neku strategiju. Puno je posla pred nama, sigurno će biti uspona i padova, ali ono što nosimo u sebi, ako je iskreno i od srca, publika će prepoznati.

Scena: Kad ste krenuli u glazbeni svijet? Tko vam je bio podrška?
Eni: Glazbeni svijet doživjela sam još kao mala slušajući mamu kako pjeva, a čim sam krenula u glazbenu školu, zbor i gluma postali su moja svakidašnjica. I to se nije promijenilo do danas.
Vjeko: Pjevam otkad znam za sebe. Dok sam bio klinac, stvarno mali klinac pjevao sam. U drugom osnovne krenuo sam u Zaprešić u glazbenu školu. Završio sam srednju glazbenu školu, a to stvarno mogu zahvaliti svom pokojnom djedu. Uporno me molio da se ne ispišem iz glazbene škole, kad me znala uloviti kriza. Hvala mu na tome što je prešao kilometre i kilometre, i čekao satima ispred glazbene škole i to godinama.

Scena: Osim u glazbi, u čemu ste još dobri?
Eni: Pa nekako u svemu u čemu guštam. Mogla bih spomenuti crtanje, čak mi i sportovi leže, ali pikado nikako.
Vjeko: Nažalost nemam vremena za svoj omiljeni hobi, wakeboarding – bordanje na vodi. Bio sam prilično dobar i sad ponekad guštam na ski liftu ako stignem, nakon posla, rekreativno.

Scena: U showu The Voice ste se zaljubili i započeli vezu. Vaša ljubav i dalje traje. Sad ste snimili i zajedničku pjesmu. Kako je surađivati s voljenom osobom?
Eni Jurišić, Vjeko KljučarićEni: Sve ovo što radimo nije lako. Drago mi je što na neki način proživljavamo to zajedno i možemo se u potpunosti razumjeti i podržati, što nam uvelike olakšava. Uvijek urazumimo jedan drugog i motiviramo.
Vjeko: Sve je puno lakše u dvoje. Jedan drugog savjetujemo i pomažemo si. Kad jedan opali po gasu, drugi uvijek stisne kočnicu i obrnuto, i to nas tjera na razumne odluke.

Scena: Što vam se svidjelo kod Vjeke. Čime vas je Eni osvojila?
Eni: Takve detalje uvijek volim ostaviti za nas, no sigurno mogu reći da nas je glazba dodatno povezala.
Vjeko: Šarmirala me svojom duhovitošću. Spontana je i zabavna. Lijepa s prekrasnim osmjehom. Naravno, dodatno me osvojila time što dijelimo istu strast prema glazbi.

Scena: Što poručujete publici kao mladi glazbenici?
Eni: Uživajte u glazbi, stvarajte glazbu jer se tako možemo najbolje povezati i zakoračiti u jedan drugi svijet.
Vjeko: Slušajte nas, pratite nas, imamo još puno toga za reći.

Foto: Press – Ivan Dabac
Video:

The post Eni Jurišić i Vjeko Ključarić: Pratite nas, imamo puno toga za reći appeared first on Scena.hr.

Irena Parlov nije mogla sakriti suze radosnice nakon ovacija publike

$
0
0

Maribor…

Irenu hvale i kritičari, koji kažu da je Irena glasovno potpuno iznenadila te da ova mlada i vitka Azucena može uistinu slaviti svoj suvereni debi

Irena Parlov

Irena ParlovIrena Parlov utjelovila je Azucenu u operi ‘Trubadur‘ Giuseppe Verdija. Premijera opere bila je 31. ožujka u Mariboru, a režiju potpisuje Filippo Tonon. Premijera je za Irenu bila jako emotivna, pa nije mogla sakriti suze radosnice kad ju je publika nagradila uzvicima oduševljenja i dugim aplauzom. Irena kaže da je uloga Azucene jedna od najzahtjevnijih mezzosopranskih uloga.
- Mislila sam da sam luda kad sam se upustila u takvu avanturu, s obzirom na to da sam za učenje uloge imala samo mjesec dana. Na probe ansambla došla sam nakon devet dana pripremanja uloge jer sam prije toga imala premijeru Madama Butterfly u kojoj sam debitirala kao Suzuki u Ljubljani, i jednostavno nisam mogla miješati Puccinija i Verdija. Da sam dobila ulogu, saznala sam možda 25 dana prije početka službenih proba. Jedna sam od rijetkih koja recimo niti prvu ariju Stride la vampa, nikada nije pjevala. Tako da mi je sve bilo novo – ispričala je operna pjevačica za portal Scena.hr. Dodaje kako je generalno mišljenje da se uloga Azucene pjeva u znatno zrelijoj životnoj dobi od njezine.

Irena Parlov

- No napravila sam malo istraživanje i većina svjetskih Azucena je baš u mojoj dobi počela pjevati ovu ulogu. Kao recimo Fiorenza Cossotto, koja je i jedna od mojih najdražih mezzosopranistica. Interesantno mi je bilo slušati njene snimke iz tog perioda i kasnije, i to zato što je kao mlada pjevala Azucenu, a poslije sve zrelija. Zato nimalo ne žalim što sam se upustila u sve ovo. Posebno sam sretna i zahvalna što je kompletna predstava naišla na veliko odobravanje publike. Ovo je bio moj debi u divnoj operi u Mariboru – naglasila je Irena. Oduševljena je ansamblom, režijom i kostimima.

Irena Parlov

- Svi smo bili jedna zaista dobra ekipa, koja je disala zajedno da napravi dobar projekt. Moje zadovoljstvo je tim veće što sam ovu ulogu spremala s jednim od najboljih naših dirigenata, Lorisom Voltolinijem i jako sam zahvalna i sretna što me prepoznao, vjerovao u mene te zbog svega što sam od njega kroz ovaj period naučila i usvojila – kazala je Irena kojoj je ovo bila treća suradnja s dirigentom Voltolinijem. Kaže da je iz svakog projekta s njim izašla bolja i spremnija za nove izazove.
Irena Parlov- Lijepo je raditi s dirigentom koji pjevaču želi dobro, diše s njim, pa i kad se naljuti i prigovori, a to čini jer zna da možeš bolje i želi to izvući iz tebe. Kao otac s djetetom. Ponekad zagalami, ali samo zato da dijete ne padne i ne udari se. To mi je najljepši dar za sav trud koji sam uložila jer sada ova uloga može dalje rasti, a i ja s njom – otkrila je Irena. Ističe da ima još puno toga što može dati u ovoj ulozi.
- A sve to dolazi s godinama jer kad dobro postaviš ovakvu ulogu u mladosti, sve ono što se bude dalje nadograđivalo na nju s godinama, čini je boljom i boljom. Iz tog razloga nisam željela u ovoj ulozi biti nešto što trenutno nisam – objasnila je. Hvale je i kritičari koji kažu da je Irena glasovno potpuno iznenadila te da ova mlada i vitka Azucena može uistinu slaviti svoj suvereni debi
- I to sam zaista bila ja. Mlada Azucena. Od svoga glasa nisam željela praviti ništa drugo jer to što treba doći, doći će samo s godinama i ne može se i ne smije umjetno dodavati – kazala je. Ireni je najveći kompliment došao od pojedinih opernih znalaca, koji su bili uvjereni da je ovu ulogu već pjevala.

Foto: Slavko Rajh

The post Irena Parlov nije mogla sakriti suze radosnice nakon ovacija publike appeared first on Scena.hr.

Pilotkinja balona Marija Petrić Mikloušić – ljubav prema letenju

$
0
0

Samo nebo je granica…

Jedna od najboljih balonašica svijeta i prva pilotkinja balona na solarni pogon za portal Scena.hr otkriva zašto se zaljubila u balonaštvo

Marija Petrić Mikloušić

Marija Petrić MikloušićNa aerodromu Gubaševo pored Zaboka ovog vikenda održao se Međunarodni festival balona Croatia Hot Air Balloon Rally. Festival balona privukao je svjetske balonaše iz Njemačke, Velike Britanije, Slovačke, Švicarske, Slovenije te Hrvatske. Francuski pilot Francois Messines i bivši svjetski prvak bio je jedna od zvijezda festivala balona, ali najviše pažnje privukla je Marija Petrić Mikloušić, jedna od najboljih balonašica Marija Petrić Mikloušićsvijeta i hrvatska reprezentativka u letenju balonima na vrući zrak. Petrić Mikloušić je i jedina pilotkinja balona na solarni pogon. Iza nje je više od tisuću letova balonom, a leti od početka 80-ih. U ekskluzivnom razgovoru za portal Scena.hr Marija je otkrila kako je let balonom postao njezin život.
- Moj suprug je prenio ljubav prema balonima na mene. I kad smo se vjenčali, krenula sam polako u taj sport. Imali smo svaki svoj posao, ali zaljubila sam se u letenje balonima i jednostavno ne možeš prestati s time. Ostavili smo svoje poslove i krenuli u balonaštvo. Kasnije sam položila za pilota. Bilo je i teškog vremena za preživjeti, ali nikad nisam požalila. To je jedna ljepota življenja. Svijet balonaša je jedna draga zajednica, ljudi se rado ugoste, druže… – priča Petrić Mikloušić. Dozvolu za pilota balona dobila je 1998. godine u Engleskoj.
- U Hrvatskoj u to vrijeme nije bilo škole za balonaše. Prvo se Marija Petrić Mikloušićpolaže teorija – meteorologija, koja je jako važna za balone jer je balon jako osjetljiva letjelica. Zatim navigacija, pa zakone u zrakoplovstvu te sistem i procedure balona i u konačnici provjerava se psiho fizička spremnost. Ispit traje oko četiri sata. Nakon teorije polaže se praktični dio. Letiš s iskusnim pilotom, koji prati tvoj let – otkrila je Petrić Mikloušić. Dodaje kako je let balonom siguran sport. Kaže da se rijetko dogode opasne situacije, a najviše ih ima na natjecanjima.
- Na natjecanjima se ide do krajnjih granica. Prije dvije godine bilo je Svjetsko žensko prvenstvo i poslali su nas letjeti po kiši. Naravno da imaš iskustvo i zaboraviš da je natjecanje jer prvo čuvaš svoj život, pa svoj balon, pa tek onda razmišljaš o natjecanju. No bile su neke djevojke koje su razmišljale samo o natjecanju, pa su se našle u opasnoj situaciji. No statistike pokazuju da je let balonom siguran – naglasila je Petrić Mikloušić, koja je balonom obišla skoro cijeli svijet.

Marija Petrić Mikloušić

Foto: Scena.hr
Fotogalerija: 

The post Pilotkinja balona Marija Petrić Mikloušić – ljubav prema letenju appeared first on Scena.hr.

Sandra Lončarić Tankosić: Zbog uloge sam šmrkala šećer u prahu

$
0
0

Prisjetila se…

Lijepa glumica raduje se nastavku snimanja serije ‘Novine’. U seriji igra nesretnu suprugu kontroverznog tajkuna zbog kojeg je često pijana i drogirana. U razgovoru za portal Scena.hr Sandra govori o ulozi te otkriva jednu zanimljivu scenu sa snimanja

Sandra Lončarić TankosićSandra Lončarić Tankosić kaže kako uživa u kratkom odmoru od snimanja i uloga. Za nove glumačke uspjehe Sandra baterije puni uz obitelj.
Zvijezda televizijske serije ‘Novine‘ kaže da se još nisu slegli dojmovi od snimanja prve sezone, iako je prošlo godinu dana. Dodaje kako se veseli snimanju nastavku serije.
- Zaista sam uživala na tom snimanju. Ekipa je uistinu sjajna. Čula sam da će se snimati druga sezona i jedva čekam – otkrila je lijepa glumica za portal Scena.hr. Sandra u seriji igra suprugu kontroverznog tajkuna.
- Uloga je jako zanimljiva i slojevita. Igram ženu koja je ogorčena i to se vidi po njezinom ponašanju te po načinu života. Puno pije, drogira se… Stalno je pijana. To je njezin bijeg iz svog svijeta, iz zlatnog kaveza u koji je smještena. Bilo mi je zanimljivo graditi tu ulogu. Pokazati tu njezinu slabost u toj njezinoj ljutnji. A zapravo, njoj je potrebna ljubav jer njezin suprug je ne voli onako kako bi svaka žena željela da je suprug voli. A zatim je iz bunta otišla u krajnost, u alkohol i drogu, kako bi im svima uništavala živote barem malo. Kako bi zapravo pokazala da je tu, da postoji – ispričala je Sandra, koja je u svojoj karijeri igrala puno zanimljivih i slojevitih ženskih likova u kojima je mogla pokazati široku lepezu emocija i stanja ženske naravi.
Glumica se prisjetila jedne zanimljive scene sa snimanja.
- Uvijek prepričavam tu jednu scenu gdje sam snimala kako šmrčem kokain. I onda sam morala šmrkati šećer u prahu. Dakle, što mi sve glumci moramo proći za ulogu – otkrila je glumica kroz smijeh za portal Scena.hr te dodala:
- Šmrkati šećer u prahu bilo je zanimljivo jer mi je dva dana u ustima i nosu sve bilo slatko. Šećer mi je ušao u sve sisteme u tijelu.
Osim glume, Sandra uživa u putovanjima. Posebno pamti prošlo ljeto kad je 17 dana provela u Americi.
- Putovala sam sama i to je nevjerojatno iskustvo. Bila sam u New Yorku, Richmondu, Washington… Bilo je fantastično. Upoznala sam puno ljudi, dobila sam samopouzdanje jer putovati sama bilo je također izazov – naglasila je sjajna glumica.

Foto: Scena.hr

The post Sandra Lončarić Tankosić: Zbog uloge sam šmrkala šećer u prahu appeared first on Scena.hr.

Vladimira Spindler: Od fotografije do dokumentarnog filma

$
0
0

Umjetnica za Scenu…

INSPIRACIJA SU LJUDI: Odrastanje uz dvije velike književnice, Sunčanu Škrinjarić i Sanju Pilić, život kroz fotografiju i ljubav prema dokumentarcu

Vladimira Spindler- Iako sam rasla okružena ženama, umjetnicama, dugo vremena se nisam doživljavala kao umjetnica. Niti sam se deklarirala kao umjetnica, iako unazad 13 godina imam status slobodne umjetnice – započinje svoju priču sjajna fotografkinja Vladimira Spindler, koja je odrasla uz dvije velike književnice, baku Sunčanu Škrinjarić i majku Sanju Pilić.
- Nisam patila zbog njihove jačine, niti se trudila da im moram biti uz bok. To je došlo spontano. Genetski. Nisam mogla pobjeći od sudbine. Ipak mojim tijelom kola njihova krv. I danas sam ponosna na to. A dobila sam i njihovu individualnost. Niti jedna od njih; krenuvši od moje mame Sanje Pilić, bake Sunčane Škrinjarić do moje šukunbake, koja je isto bila spisateljica, Zofke Kveder, nisu pripadale nikakvim lobijima, političkim strankama, niti su se pretjerano družile kako bi osigurale svoju poziciju. One su najvjernije bile onome čime su se bavile. I preko svog rada su bile prepoznate. To je njihova posebna kvaliteta. Danas sam ponosna na to što sam pristala biti umjetnicom, čak sam naučila izgovoriti to preko svojih usana. Valjda sam konačno odrasla. I žene iz moje obitelji me sada više fasciniraju, nego kad sam bila djevojčica. Onda nisi toga svjestan. Pa se nisam niti time opterećivala – nastavlja Vladimira za portal Scena.hr te se prisjeća djetinjstva i jednog pisma.

Pismo Vladoši
Vladimira Spindler- Moje djetinjstvo je bilo kao u sve djece, na biciklu, uz mjuzikle u kojima sam se ‘gušila’, na cesti, u muzičkoj školi… Život nam je bio više nego skroman jer se od knjiga nije naročito živjelo. Više se preživljavalo. No možda smo zato naučili biti skromni. I to kroz sve generacije. Novac nam je nekako bio najlošija karika. Čitala sam pisma šukunbake koja piše u Prag svojoj kćeri Vladoši, koja je tamo upisala studij, kako nema novaca, pa joj šalje neke štrudle, jabuke… I kako će poslati više kad bude imala. No Vladoša nažalost nije doživjela velike godine. Umrla je na svoj 19. rođendan pokošena španjolskom gripom u Pragu – otkriva Vladimira. U svijet fotografije Vladimira je zaronila s tadašnjim dečkom fotografom.

Put fotografije
- Prve korake sam radila uz njega. Krajem 1997. godine Rene Bakalović me pozvao u časopis Globus i rekao mi: “A sada moraš sama.” Bilo je nemilosrdno. Nisu me dočekali široko otvorenih ruku. Malo sam snimala. No u jednom kratkom periodu, najljepšem u tom vremenu, uzeo me kao svog fotografa pokojni Malnar. Koji je postao i moj veliki prijatelj. On je jako cijenio način na koji radim i savršeno smo se slagali. Nakon tog je uslijedio časopis Tjednik. Obožavala sam tamo raditi. Vladimira SpindlerIsprva, je ulazak opet bio težak, no bila sam strpljiva. Dolazila sam u redakciju, iako nisam dobivala snimanja. Nakon dva mjeseca mojeg strpljenja došlo je i prvo snimanje. Tog trena moj rad je primijetio Miljenko Jergović. U Tjedniku sam ostala do njegovog gašenja. Tada je postalo lakše. A u međuvremenu je krenula i stalna suradnja s kazalištem ‘Gavella’ zahvaljujući Krešimiru Dolenčiću. Tamo sam provela pet prekrasnih godina. Kazalište je ipak ostalo moja ljubav – ispričala je Vladimira. Kaže da joj je rad u kazalištu dao poseban pogled kroz fotoobjektiv.
- Tada se radilo na film. Hodala sam s bezbroj filmova po džepovima fotografske torbe. Na pozornici su se izmjenjivala svjetla, a ja sam morala računati blende u glavi i uloviti pravi trenutak. Jako puno procesa. Kad bi se svjetla upalila, mahnito sam brojala koliko sam filmova ispucala, bojeći se pritom da u tom mraku nisam izgubila koji. Rad u kazalištu je specifičan. I ono najvažnije, morate ga voljeti. Ja neizmjerno volim kazalište. I promatrati kako nastaje predstava. Biti dio ekipe. Dio svih koji rade na projektu. Biti jedna vrsta psihologa, kako bih što bolje osjetila karakter glumaca na sceni. To je puno više od pustog okidanja fotoaparatom – ističe lijepa Vladimira. Dodaje da je njezina najveća kvaliteta upravo ljubav prema poslu i ljudima.
Vladimira Spindler- Moja fotografija se nije mijenjala u svojoj srži. Samo je počela nalaziti i druge smjerove. Kako su mi ljudi, oni obični, jako važni, tako sam se povremeno okretala i dokumentarnoj fotografiji. Često sam i sama, kao prosvjednica, bilježila događaje, ljude, ali s tom razlikom, da mi je bilo bitno da imaju fotografije i jednu art poziciju, a ne samo kao reportažna fotografija. Tako sam bilježila emocije ljudi. Tako je nastala jedna od mojih izložba pod nazivom ‘Kronike vremena‘, u vrijeme prosvjeda protiv Horvatinčića i za Varšavsku. Tako sam i sama nekim dijelom sudjelovala u istoj borbi, a ne bila tek puki promatrač – ističe Vladimira, pa nastavlja:
Vladimira Spindler- Fotografski me privlače razni momenti. Ljubav, bol, sjetnost, ljepota… Nije važno je li to kolodvor, izmaglica, ruševna zgrada, lijepa djevojka, romski dječak koji plače, Zagreb pod snijegom, ljudi koji ispijaju kavu ili moja djeca. Bitan je trenutak, igra svjetla. To je ono što me ponese. Fotografiram život, koji me okružuje i nadahnjuje. Ne postoji tema koja je važnija.
Njezin fotografski potpis je postao prepoznatljiv, a kroz privatni rad iz nje često izlazi sjeta i tuga.
- Volim autoportrete svojih stanja. Ne volim baš kad me drugi fotografiraju. Možda se može to nazvati taštinom, no sama sebe najbolje snimim – kazala je. Vladimiru ponekad može rasplakati nečiji snažan rad.
- Desila se jednom situacija da sam posjetila izložbu, meni najdražeg hrvatskog fotografa Đure Janekovića, i cijelim njegovim opusom, šetajući po izložbenom prostoru, plakala. Plakala sam od ljepote – prisjetila se. Vladimira je nakon 20 godina rada kao fotografkinja odlučila krenuti u jednu novu formu – dokumentarni film.

Dokumentarni film 
- To je došlo spontano. U trenutku stagnacije. Kad imate osjećaj da stojite na mjestu i da vas to više ne zadovoljava dovoljno. 2014. godine sam odlučila napisati sinopsis za film ‘Geni moje djece’, koji će govoriti o mojim genima, o ženama iz moje obitelji. Prošla sam natječaj i od HAVC-a sam dobila poticajna sredstva za pisanje scenarija. Nakon šest mjeseci i njega sam završila. No nekako još nije bilo vrijeme da krenem u taj projekt. Trebala sam još malo odrasti – objasnila je. Vladimira je napravila i kratki lirski dokumentarni film ‘Preko ruba’.
Vladimira Spindler- Moja desna ruka, pomoćnica režije bila je moja najbolja prijateljica Ana. A film je nastao kao poklon mojoj prijateljici primabalerini Mirni Sporiš. No i on je čekao spremljen u ladici godinu dana. U međuvremenu sam upisala školu dokumentarnog filma. To mi je bila najbolja odluka životu. Uz satove snimanja, imali smo satove snimanja zvuka, montaže, razna predavanja, predavače, puno zadaća koje smo morali napraviti. Ta vrsta školovanja te tjera da svakodnevno učiš, radiš. Ja sam se naime potpuno zaljubila i u montažu. Ona je vrh nastajanja filma. Ona će na kraju odvesti priču do kraja. O njoj najviše ovisi. Ponovno sam se osjetila živom i kreativnom – priča Vladimira, koja je snimila i kratki dokumentarac od 20 minuta ‘Mama, zašto plačeš…’
- Nadam se da će ga mentori slati na festivale. A došlo je vrijeme da i film o Mirni izvadim i plasiram ga. I nakon godine dana stojim iza njega. On je na neki način moja prva beba. Nadam se da sam na putu da dokumentarni film postane moja profesija – zaključila je lijepa Vladimira te otkriva zašto baš dokumentarna forma.
- Zato što me zanimaju ljudske sudbine, priče, a ujedno sublimira sve ono čime sam se bavila. Preko muzičke škole, slikarstva, fotografije… Sve je to satkano u toj umjetnosti. I shvatila sam da je to jedini ispravni put. I ono čime se želim baviti. Do kraja života – sigurna je.
- Svoje zelje zapisujem. I maštam o njima. Sljedeća želja je završiti i dokumentarni film ‘Geni moje djece’ s kojim je sve počelo. Da nije bilo te prvotne želje, vjerojatno se ne bi ništa od ovoga u mom životu dogodilo. Ovako mogu samo zahvaliti mentorima, predavačima i onima koji vjeruju da mogu. I sebi što još imam profesionalnih želja – naglasila je Vladimira za portal Scena.hr.

Foto: Vladimira Spindler

The post Vladimira Spindler: Od fotografije do dokumentarnog filma appeared first on Scena.hr.

Udovičić Pleština govori o autocenzuri u umjetnosti i o tome koliko je danas različitost nepoželjna

$
0
0

Za portal Scena.hr….

USTAV RH: Dramaturginja kaže kako živimo u vremenu koje negira pravo na izbor, negira osobne slobode ili ih nedovoljno dopušta, a posebno različitost. Ističe kako se danas autocenzura uvukla u umjetnost i to je plaši

Željka Udovičić Pleština– Moram reći da je izazov pretočiti filmski scenarij u kazališni tekst. I zadatak, koji se tek na prvi pogled može učiniti jednostavnim jer je riječ o dijaloškoj formi, za razliku od adaptacije romana, međutim to je po mom mišljenju, zahtjevnije – kazala je Željka Udovičić Pleština koja je dramaturški obradila kazališnu predstavu Ante Tomića i Rajka Grlića, Ustav RH. Redatelj predstave je Vinko Brešan, a predstava će biti izvedena na 41. Danima satire Fadila Hadžića 7. lipnja u Satiričkom kazalištu Kerempuh u Zagrebu. Dramaturginja za portal Scena.hr govori o tome kako je biti umjetnik u današnje vrijeme.
– Prije no što je film započeo sa snimanjem, rodila se ideja da Ustav Republike Hrvatske postavimo na kazališne daske. Dakle, kazalište je predložilo da se to negdje paralelno odvija, i ja sam u početku mislila: “Jao, ne opet Srbi , Hrvati , već mi je dosta te teme“. Međutim, Ustav RH govori o tome koliko je različitost nepoželjna, koliko je povijest zablude jaka i koliko ljudi teško od njih odustaju. Željka Udovičić PleštinaMislim da danas, nažalost, živimo u vremenu koji itekako svim svojim hodovima za život i ostalim sličnim stvarima, negira pravo na izbor, negira osobne slobode ili ih nedovoljno dopušta, a pogotovo različitost, multikulturalnost u koju se Europa, u koju želimo pripadati, toliko kune – ispričala je izbornica festivala Dani satire te odgovara na pitanje kako je to bilo biti umjetnik nekih davnih godina.
– Nekada je svaki dan bilo bolje, možda generalno nije bilo bolje, ali činjenica je da danas zbog tih pustih financijskih i ostalih problema, postoji manji broj premijera, postoje problemi recimo u HAVC-u. Pitam se kako je moguće da televizija, javni servis, duguje drugom javnom servisu, HAVC-u. To ja nikad neću shvatiti i razumjeti. Međutim, ono čega se danas najviše bojim u takozvanim mladim demokracijama, koje su se udaljile od značenja te riječi, je jedan novi oblik cenzure koji je karakterističan za ovo vrijeme, a to je autocenzura koja se probila i u umjetnosti. Kad umjetnici pokušavaju zadovoljiti i apologetski kritizirati, taman u mjeri u kojoj je to poželjno – ispričala je Udovičić Pleština te ističe važnost satire.
Željka Udovičić Pleština– Danas satira doista nalazi svoje teme na svakom koraku. Što su vremena teža, satira pronalazi više tema. Meni je bliska, ne samo meni, nego uvidom u ovu cjelovitu produkciju, relativno cjelovitu produkciju prijavljenih predstava, politička satira je naravno ona koja cvjeta. Samo je pitanje na koji način on tretira tu politiku, ide li preko pojedinačnih sudbina, malog čovjeka u sukobu s velikim problemima, ili pak tretira neke univerzalne probleme. Kazalište i satira ne može i ne smije oponašati život i stvarnost jer je stvarnost, pogotovo danas, tisuću puta jača i stvarnija od onog što se može pokazati na daskama. Ali kazalište i satira je potrebna, ima svoje mjesto po tome što ona može, a stvarnost nikada neće moći, fokusirati tu stvarnost, izdvajati jedan problem, spojiti vrijeme, mjesto i problem, kondenzirati ga tako da nas on lupi u glavu – zaključila je Udovičić Pleština u razgovoru za portal Scena.hr.

Foto: Scena.hr

The post Udovičić Pleština govori o autocenzuri u umjetnosti i o tome koliko je danas različitost nepoželjna appeared first on Scena.hr.


Ekskluzivni intervju Radojka Šverko – 50 godina karijere

$
0
0

Glazbena diva…

ZA SCENA.HR: Djetinjstvo, mladost, svjetski festivali, druženje s glazbenim velikanima, prestižne nagrade, priznanja i zanimljivosti uz ekskluzivne fotografije

Radojka ŠverkoRadojka Šverko će 6. svibnja u KD Vatroslava Lisinskog u Zagrebu velikim koncertom proslaviti 50 godina karijere. Jednu od naših najvećih diva na koncertu će pratiti Zagrebačka filharmonija te Akademski zbor ‘Ivan Goran Kovačić’. Šverko u prvom dijelu intervjua za portal Scena.hr govori o počecima svoje velike i uspješne karijere. Prisjetila se kako je na festivalu Atlantico Tenerife s pjesmom ‘Nuestro mundo‘ 1969. godine nastupila kao zamjena za kolegicu Tatjanu Gross, koja nije mogla na put jer je slomila nogu. Na festivalu Šverko je osvojila treće mjesto te se u razgovoru za Scenu našalila kako je pitanje bi li dobila šansu pokazati svoje glazbeno umijeće da pjevačica Tatjana Gross nije slomila nogu.

Scena: Sjećanja iz djetinjstva i mladosti…
Radojka ŠverkoRođena sam u Pazinu u Dalmatinskoj ulici, kao jedno od četvero djece. Mama mi je rođena Imoćanka, a otac Istranin, rođen u selu Prapoće na Ćićariji. Živjeti i odrastati u velikoj obitelji bilo je ispunjeno radošću, veseljem, suosjećanjem za bližnje, dijeljenjem svih lijepih i ružnih stvari, ali u našem domu je uvijek bilo pjesme i humora, volje za životom i optimizma. Živjela sam i odrasla bez automobila, telefona, televizora, s radio aparatom koji je bio izvor svega, ponajviše glazbe za sve nas u obitelji.

Scena: Kako je započela vaša ljubav prema glazbi?
Kao što rekoh, glazba je neodvojiv dio mene od najranijeg djetinjstva – od osnovne škole, pjevanja u zboru, prerastanja u solisticu, sviranja u tamburaškom orkestru, druženja s klasičnom glazbom. Mojim roditeljima je bilo najvažnije da djeca što prije s uspjehom završe školovanje i da se osamostale. Biti glazbenicom nije se tada smatralo zanimanjem koje je primjereno pristojnim djevojkama.

Scena: Što je bilo presudno za to da se nastavite baviti glazbom?
Usudila bih se reći da je to imperativ, koji proizlazi iz genetskog koda. Osim toga, trebalo je popuniti skromna primanja, da se prehraniš. Nije bilo lako niti jednostavno živjeti u Puli, pohađati srednju školu i razmišljati o tome što ćeš taj dan jesti.

Scena: Sjećanje nastupa na Splitskom festivalu s pjesmom ‘Kud plovi ovaj brod’…
Radojka ŠverkoPuno je tu bilo uzbuđenja. Sjećam se da sam Sergiu Endrigu dovikivala tekst jer je odlučeno da pjeva u alternaciji na hrvatskome jeziku. U Splitu je tada sve vrvjelo od stranih jezika jer je na festivalu je nastupalo puno dobrih pjevača iz cijeloga svijeta, koji su kasnije ostvarili velike karijere. Šteta što nismo uspjeli održati taj festival kao internacionalni. To je za ono vrijeme bila dobra turistička promidžba Hrvatske.

Scena: Kako pamtite suradnju s velikim Arsenom Dedićem?
S Arsenom sam se družila kroz njegove pjesme koje sam od početka karijere imala na repertoaru, poput ‘Moderato cantabile’, ‘Kuća pored mora“ ‘Bit ćeš uvijek moj’, sve dok za mene nije napisao ‘Cvijet u knjizi’, ‘Baš sam glupa bila’ i najizvođeniju – obradu talijanske canzone iz repertoara Ornele Vanoni – ‘Za mene je sreća’, u duetu s gđom Gabi Novak, osamdesetih godina.

Scena: 1969. godine ste osvojili treće mjesto na festivalu Atlantico Tenerife s pjesmom ‘Nuestro mundo’ Alfija Kabilja.
U mom životu nikad ništa nije bilo jednostavno i lako, pa je tako bilo i s odlaskom na Festival del Atlantico na Kanarskim otocima. Na taj put sam išla kao zamjena za pjevačicu Tatjanu Gross, koja je nekoliko dana prije odlaska na put, slomila nogu. Gospodin Alfi Kabiljo, koji je bio u nezavidnoj situaciji, odlučio je pozvati mene.

Scena: Na festivalu u Rio de Janeiru 1970. za izvedbu pjesme ‘Svijet je moj’, dobili ste prestižno priznanje ‘The Most Outstanding Performance’. Možete li nam otkriti dio atmosfere?
Radojka ŠverkoBiti sudionikom na svjetskom festivalu velika je odgovornost jer predstavljate svoju zemlju. Uzbuđenje također ne izostaje, ali ono što karakterizira moje nastupe leži u tome da nemam tremu pred brojnim auditorijem. U Riju se spominjalo 35 tisuća gledatelja. Vjerujem da mi je ta samouvjerenost uvelike pomagala u interpretaciji kompozicije, i u konačnici u plasmanu i mene kao interpreta te gospodina Kabilja kao autora i aranžera.

Scena: Tu je i legendarna pobjeda Davida Bowieja.
David i ja smo se u dva navrata družili, na Malti i u Firenzi. Bio je simpatičan u komunikaciji, ali ono po čemu se razlikovao od ostalih sudionika na festivalima bila je njegova boja glasa. Moram priznati da je repertoar iz njegovih početaka meni bio više po volji od onog što je uslijedilo. Družili smo se čak i na američkom nosaču aviona Saratoga. Lijepo i nezaboravno iskustvo.

Scena: Možete li nam ispričati neku zanimljivost s nekog nastupa u inozemstvu?
Sjetila sam se sudjelovanja na svjetskom festivalu u Puerto Ricu. Kao pobjednica festivala dobila sam impozantan trofej, koji sam unijela u avion na putu za New York, gdje sam se trebala zadržati neko vrijeme zbog angažmana. Reakcija putnika u avionu bila je zapanjujuća: prolomio se veliki pljesak svih prisutnih i na kraju otvaranje šampanjaca meni u čast. U odmaku svih tih godina, moram reći da mene i gospodina Kabilja nikad nitko u našoj zemlji nije dočekivao, iako je postalo pravilo da na međunarodne festivale idemo po neku od nagrada. Sve opet ispočetka. Ispočetka.

Scena: Sad kad gledate unatrag 50 godina, i kad radite presjek karijere, čega se prvo sjetite, što vas razveseli, a što rastuži?
Nema mjesta za tugu, što se tiče moje karijere. Naučila sam se nositi i s nepravdama i s radostima koje, konačno, ispunjavaju živote svih ljudi, bez obzira na zanimanja. Ne smatram da bih s obzirom na moje zanimanje trebala biti privilegirana u bilo kojem smislu. Nastojala sam štititi dignitet profesije kojoj još uvijek pripadam.

Radojka Šverko

Scena: Koji je bio prijelomni trenutak u vašoj karijeri?
Moram se malo našaliti, ali da nije bilo onog loma noge moje kolegice Tatjane Gross, tko zna bih li ikada dobila šansu iskazati svoje glazbeno umijeće.

Drugi dio intervjua s glazbenom divom Radojkom Šverko pročitajte na linku.

Foto: Radojka Šverko priv. album, Press arhiva

The post Ekskluzivni intervju Radojka Šverko – 50 godina karijere appeared first on Scena.hr.

50 godina karijere: Radojka Šverko: Glazba je izvor mog života

$
0
0

Intervju II dio…

ZA PORTAL SCENA.HR: Detalji iz velike i uspješne karijere jedne od naših najvećih glazbenih diva

Radojka ŠverkoSvjesna sam da je na sceni ljepše gledati mlađe, ali bih svejedno voljela imati još mnogo nastupa pred publikom. Kad toga više ne bude, ja ću se ugasiti jer su nastupi izvor mog života, kazala je glazbena diva. Radojka Šverko ove godine slavi 50 godina karijere, a tim povodom će održati veliki koncert 6. svibnja u KD Vatroslava Lisinskog u Zagrebu u pratnji Zagrebačke filharmonije. U drugom dijelu ekskluzivnog intervjua za portal Scena.hr umjetnica otkriva svoja razmišljanja, kako se nosi s nepravdama, prisjetila se humanitarnih koncerata za vrijeme Domovinskog rata i još ponekog detalja iz svoje velike karijere.

Scena: Što poručujete publici koja će s vama proslaviti 50 godina karijere u Lisinskom?
Dođite, ne samo zbog mene, nego zbog svih onih glazbenika i pjevača, koji će s pozornice dvorane odaslati prekrasne glazbene misli i, sigurna sam, potaknuti i probuditi sve ono najljepše u ljudima.

Radojka Šverko

Scena: Kako se osjećate na nastupima?
Zapravo i nemam prečesto nastupe, ali im se uvijek iznova veselim, da pustim glas, da doprem do ljudi, da tekstovima pjesama, bar dok traje koncert, ljudima svijet učinim ljepšim i da ih što dulje nakon koncerta zadržim u snovima. To je potrebno i meni i publici. Zato glazba postoji i zato ju treba stvarati.

Scena: Jeste li ponekad osjećali pritisak zbog talenta? Kako ste se nosili s možda sumnjama i tko vam je u životu bio najveći oslonac?
Radojka ŠverkoS nevoljama koje neminovno prate naše živote, nosila sam se radeći. Uzmem metlu, krpu, kosilicu, grablje i nakon nekoliko sati fizičkog napora zaboravite na sve brige jer vas umor svlada, a nakon tople kupke i dobrog sna, sve se lakše podnese. Osim toga, tu su moja djeca, unuka, dugogodišnji prijatelji, bez kojih bi mi život bio nezamisliv.

Scena: Kad je došao Domovinski rat, napravili ste puno humanitarnih koncerata. Što vam je bilo najteže?
Stvarno sam puno putovala za vrijeme rata. Bilo je trenutaka kad sam osjećala veliki strah, ali kad sam se našla u blizini stradalnika, majki s djecom, bakice i onemoćalih staraca, ispunjenih tugom i strahom, to mi je bilo najteže. Osim toga, posjećivala sam naše branitelje, obilazila stradala područja. Sjećanja na Domovinski rat i sve što je moje oko registriralo, svi ti prizori ruševina, spaljenih domova nedužnih ljudi i djece, sve je to još prisutno u meni.

Scena: Uz vašu glazbenu karijeru, neodvojiva je i ona kazališna, mjuzikli…
Jana u ‘Gubec Begu’, Nera u ‘Gričkoj vještici’, Fantine u ‘Jadnicima’, Karolina Belinić u ‘Karolini Riječkoj’ i konačno Majka Mara u ‘Mirakulu’.

Scena: A tu je i sakralna glazba.
Sakralna glazba je repertoar koji izvodim u crkvama i katedralama. Kompozicije koje izvodim spadaju u klasičnu glazbu: Händel, Gounod, Stradella, Verdi, Giordani, Zajc, Mozart. U pratnji na orguljama dugi niz godina je profesor Vladimir Babin, ali smo često nastupali i s mješovitim zborovima ili komornim orkestrima, simfonijskim orkestrima. To je poseban užitak druženja s glazbom.

Scena: Glazba je ispisala stranice vašeg života. Jeste li danas zadovoljni i sretni zbog toga?
Radojka ŠverkoDa budem najiskrenija, mogla sam dati puno više, to je bar osjećaj koji ne mogu kriti. A možda je tako bolje. Mnoge snimke pjesama domaćih i stranih autora, u mojim izvedbama, nikad nisu ugledale svjetlo radijskih programa. Hvala glazbenim urednicima koji su pratili moj rad i autore pjesama u mojoj interpretaciji. I pored životnog iskustva, izostalo je znanje o prisutnosti u medijima. Svjesni smo činjenice, da mnogi umjetnici ne biraju sredstva da bi bili prisutni u javnosti. Malo je detalja i sličica iz mojeg privatnog života, koji bi trebali poslužiti u popularnosti. Odvajala sam privatnost od profesije, štiteći tako moju djecu i obitelj. Možda će doći dan, kad ću izložiti javnosti priče iz mog privatnog života, ali se tada više neću baviti ovom profesijom.

Scena: Iz vaše perspektive, kako je bilo umjetnicima nekada, a kako je danas na glazbenoj sceni?
Radojka ŠverkoMislim da su ljude prošlih vremena obogaćivali kreativnost, muzikalnost, osjećaj za ljepotu i sklad u glazbi, u tekstovima s porukom, u aranžmanima u kojima nije bilo prisutno sintetičkih zvukova, a mogli bismo nabrojati još mnogo toga. Ukratko, to je bila glazba s kojom se slušatelj mogao opustiti, prenijeti u drukčije, pitomo stanje, glazba koja ne potiče
agresivnost. Ali, ima naznaka da na našoj sceni ima mladih glazbenika, koji dijele moja razmišljanja.

Na linku pročitajte prvi dio ekskluzivnog intervjua proslavljene glazbenice: Djetinjstvo, mladost, svjetski festivali, druženje s glazbenim velikanima, prestižne nagrade, priznanja i zanimljivosti uz ekskluzivne fotografije

Foto: Radojka Šverko priv. album, Press arhiva

The post 50 godina karijere: Radojka Šverko: Glazba je izvor mog života appeared first on Scena.hr.

Stjepan Hauser: Koncert u Royal Albert Hallu će biti veličanstven

$
0
0

S Kraljevskom filharmonijom…

FILMSKA GLAZBA I SNOVI: Poznati violončelist u razgovoru za portal Scena.hr otkriva kako je nastao novi album ‘Score’, koji su snimili s Londonskim simfonijskim orkestrom. Hauser ističe da se raduje i nastupu u slavnoj londonskoj dvorani

Stjepan HauserLuka Šulić i Stjepan Hauser jučer su u Zagrebu održali promociju svog novog albuma ‘Score‘. Na novom albumu 2Cellosa nalaze se 14 najpoznatijih filmskih tema, a snimljen je s Londonskim simfonijskim orkestrom. O novom albumu razgovarali smo s proslavljenim violončelistom Stjepanom Hauserom u njihovom studiju gdje je album i nastao.
– Savršen je osjećaj snimati s Londonskim simfonijskim orkestrom. To je jedan od najboljih orkestara na svijetu. I evo, ostvario se još jedan u nizu snova. Londonski simfonijski orkestar snima originalne soundtrackove za sve velike filmove, pa je to zvučalo kao najbolji izbor. I zaista je nevjerojatna čast što smo imali priliku s njima snimiti album – ispričao je Hauser ekskluzivno za portal Scena.hr. Dodaje da im je snimanje išlo glatko.

The Godfather
Stjepan Hauser– Mi smo osjećali odgovornost jer su u tom orkestru sve sjajni muzičari, ali bio je veliki gušt – kazao je. Stjepan je još prije dvije godine za portal Scena.hr naglasio kako ih najviše privlači filmska glazba jer je violončelo instrument koji može savršeno prenijeti emociju na film. Tako se slavnom dvojcu i ovaj san ostvario jer se na albumu nalaze skladbe iz filmova ‘Medley’ -Game of thrones, ‘May It be’ – The lord of the rings, ‘For the love of the princes’ – Braveheart, ‘Love story’ – Love story, ‘Cinema paradiso’ – Cinema paradiso, ‘Moon river’ – Breakfast at Tiffany’s, ‘Love theme’ – The Godfather, ‘My heart will go on’ – Titanic, ‘Theme’ – Rain man, ‘Cavatina’ – The deer hunter, ‘Malena’ – Malena, ‘Main theme’ – Schindler’s list, ‘Titles’ – Chariots of fire, ‘Now we are free’ – Gladiator.
– To je najljepša moguća glazba ikad napisana za filmove. To su legendarne melodije iz legendarnih filmova, a koje na violončelu zvuče fenomenalno – objasnio je Hauser. Violončelist ističe da obožava film ‘Kum’.
– ‘Kum’ je moćan film – otkrio je Hauser i dodaje kako mu je u filmu najbolji lik Vito Corleone. 2Cellos će 28. studenog svirati na slavnoj pozornici Royal Albert Hall s Kraljevskom filharmonijom u Londonu.

Stjepan Hauser

Royal Albert Hall
Stjepan Hauser– Bit će veličanstven koncert. I to ćemo isto snimiti jer bi bila šteta da se to ne snimi. Jedva čekam – rekao je Hauser. 2Cellos je opet krenuo na veliku turneju na kojoj promoviraju novi album. Prije zagrebačke promocije, Luka i Stjepan nastupili su u Beogradu sa Zagrebačkom filharmonijom, a 22. ožujka svirali su uz pratnju Kraljevske filharmonije u prepunom London Palladiumu, a sutra nastupaju u Milanu…
– A zatim slijedi turneja u Japanu, pa u Americi – zaključio je Hauser za portal Scena.hr.

Foto: Scena.hr

The post Stjepan Hauser: Koncert u Royal Albert Hallu će biti veličanstven appeared first on Scena.hr.

Paula i Đelo Jusić Jr: Kako je započela naša ljubavna priča

$
0
0

Samo na Sceni…

EKSKLUZIVNO: Od kraljice Elizabete do supruge Đele Jusića Jr.

Paula JusićĐelo Jusić Jr. za klavirom je pratio svoju suprugu Paulu, koja je zapjevala na after partyju u zagrebačkom restoranu Mostovi. After party organizirala je direkcija Miss Supranational. Gosti su uživali u njihovom nastupu. Intiman ambijent večeri vratio je Paulu u dan kad je prvi put susrela svog supruga Đelu Jusića Jr.
– Upoznavanje sa suprugom je jedna zgodna priča. Mislim da je bio Zagreb fest. To je bio Paula Jusićjedan od prvih mojih solo nastupa. U prostorijama Lisinskog uvježbavala sam svoju pjesmu. Na klaviru sam suho odsvirala svoju melodiju. Došao je Đelo Jr., upitao me može li se pridružiti za klavirom. I onda smo se upoznali. Ja pitam: Kako se zoveš? Kaže on: Đelo Jusić. Ja mu nisam povjerovala, pa sam odvratila: Ma da, a ja sam kraljica Elizabeta. No on se i dalje trudio uvjeriti me da je zaista Đelo Jusić, ali mu nisam povjerovala. I na tome je ostalo – sjeća se Paula Jusić, Đelo Jusić jr.Paula Jusić prvog susreta sa svojim suprugom uz osmijeh za portal Scena.hr krajem 80-ih. Nakon toga, susreli su se još nekoliko puta. Đelo Jr. je bio zadivljen njezinim glasom, a Paula njegovim umijećem sviranja. Ipak, koliko god se Đelo Jr. trudio objasniti da je on zaista sin legendarnog Đele Jusića, kojeg je Paula poznavala iz dječjeg zbora ‘Zagrepčanke’, Paula mu nije vjerovala. Pa se Đelo Jr. zaista morao potruditi da pridobije njezinu pažnju.
– I onda mi je ponudio jednu pjesmu, a snimanje je bilo u njegovom studiju. Došla sam pred studio, a vrata mi otvara Đelo Jusić (njegov tata). No ja sam pomislila da sam na krivoj adresi, Paula Jusićispričala se i željela otići. No tata Đelo je rekao: “Ti vjerojatno trebaš mog sina”. Zbunila sam se. Sin se pojavio iz njega, a ja kažem: “Ti si stvarno Đelo Jusić Jr.”, ali ja nisam kraljica Elizabeta – ispričala nam je sjajna glazbenica kroz smijeh. Nakon toga su počeli surađivati, ali Đelo Jr. je još uvijek bio daleko od toga da osvoji njezino srce. Paula 1989. godine odlazi s Tomislavom Ivčićem i Zlatnim dukatima na turneju u SAD, a po povratku s američke turneje priprema snimanje prvog albuma.
– Tad samo shvatili da bi mogli i zajedno raditi te smo nastupali kao duo ‘Malibu’. Kao duo ‘Malibu’ bili smo poznati u Istri i Austriji. Jedan menadžer iz Austrije ponudio nam angažman i ugor. No mi smo mu se zahvalili, ali ponudu nismo prihvatili – kazala je glazbenica. Paula i Đelo Jr. tako su nekoliko godina radili zajedno, a među njima je polako ljubav tinjala.

Paula Jusić

– Puno smo putovali, a naša ljubav se jednostavno rasplamsala. Ne mogu odrediti trenutak kad se to dogodilo – dodaje Paula. Kad je konačno Đelo Jr. osvojio srce lijepe Paule, par se vjenčao.
– Zaprosio me zapravo i nije. Rekli smo: “Ajde, jednom ćemo pronaći vrijeme da se oženimo”. I Paula Jusićpronašli smo ga dok smo svirali u Sloveniji 6. studenog 1993. godine. Telefonom smo zvali ljude da nam dođu. Vjenčanje smo organizirali u sedam dana i bilo je jako lijepo – prisjetila se Paula tog važnog dana kad je okrunila svoju ljubav s Đelom Jr. Paula kroz osmijeh kaže da su usvirali u brak. Glazbenica nam je otkrila kad joj je prvi put Đelo Jr. pokazao što osjeća prema njoj te čime ju je osvojio.
– Pozvao me na večeru u jedan krasan restoran. Pričali smo, guštali, a onda se odjednom ustao od stola, otišao do šefa restorana, a zatim sjeo za klavir te počeo svirati moje omiljene pjesme. Gosti su slušali, pljeskali, a on je gledao samo mene, a ja njega. I tada sam shvatila da se nešto događa među nama jer je moje srce zaigralo. I eto, otada do danas smo nerazdvojni – prepričala nam je Paula romantičnu večeru u kojoj se potpuno zaljubila u Đelu Jr.
A kako je lijepa Paula otpjevala s legendarnim boksačem Damirom Škarom na after partyju Miss Supranational pogledajte u videu:

Foto: Scena.hr
Video:

A post shared by Scena.hr (@scena.hr) on

The post Paula i Đelo Jusić Jr: Kako je započela naša ljubavna priča appeared first on Scena.hr.

Eni Jurišić i Vjeko Ključarić: Pratite nas, imamo puno toga za reći

$
0
0

Prije nego nestane…

S obzirom na to da nam je na neki način prva pjesma s kojom se predstavljamo, uzbuđen sam. Pjesma ‘Prije nego nestane’ je za zaljubljene, kaže Vjeko, a Eni dodaje: Pjesmom smo željeli podsjetiti ljude na sve one lijepe trenutke i strane života

Eni Jurišić, Vjeko Ključarić

Eni Jurišić, Vjeko KljučarićEni Jurišić i Vjeko Ključarić snimili su pjesmu ‘Prije nego nestane‘. Mlade glazbenike javnost je upoznala u showu The Voice. U showu glazbenici su se zaljubili, a povezala ih je upravo glazba. Nedavno su započeli suradnju s Aquarius Recordsom i tako ozbiljno zakoračili na glazbenu scenu. Eni i Vjeko u glazbi su od djetinjstva. Vjeko kaže da je najviše zahvalan pokojnom djedu jer ga je stalno poticao da završi srednju glazbenu školu te što je satima čekao ispred glazbene škole i to godinama.

Scena: Kako osjećate pjesmu ‘Prije nego nestane’. Kome je pjevate?
Eni: Pjesma je vedra, energetski pozitivna i proljetna. Zato nas je i osvojila, htjeli smo ljude nasmijati, opustiti i razveseliti. Htjeli smo prenijeti pozitivu i sve ono lijepo što doživljavamo i podržati ovo prekrasno proljeće i podsjetiti ljude na sve one lijepe trenutke i strane života. Spomenula bih da je pjesma i pisana za duet, što ima posebnu čar, autor teksta i glazbe je Bruno Kovačić, a iza aranžmana stoji Miroslav Lesić.
Vjeko: S obzirom na to da nam je na neki način prva pjesma s kojom se predstavljamo, uzbuđen sam i pjesma mi je jako prirasla srcu. Pjesma je za zaljubljene i za one koji će se zaljubiti.

Scena: Nakon showa The Voice krenuli ste profesionalno u glazbeni svijet. Jeste li zadovoljni kako se razvija vaša karijera? Je li vam show dao motivaciju i snagu da se odlučite na ozbiljniji korak?
Eni Jurišić, Vjeko KljučarićEni: I prezadovoljna sam. Sve ide u iznenađujuće dobrom smjeru. Izašao je duet s Vjekom, također sudjelujem u novoj HRT-ovoj emisiji ‘A strana’ i radim na samostalnom singlu koji bi trebao izaći do ljeta. Naravno da nas je show dodatno motivirao. Odnosno publika koja nas je sve podržala, i sve skupa nam olakšalo ovaj glazbeni put koji je tek započeo.
Vjeko: S obzirom na to da sam na početku, jako sam zadovoljan! Show je bio okidač svega ovoga što se sad dešava, nakon što završi show naravno da želiš još malo showa, pa smo tako zakoračili u nešto sasvim drugačije i novo za nas.

Scena: Koji su najveći problemi mladih glazbenika?
Eni: Vremena su se promijenila. Glazbena scena više nije kako nekad, a niti publika. Nekad se više izgaralo za to, postojale su zvijezde, idoli, imam osjećaj da je sve bilo nekako snažnije. Išlo se na koncerte, planiralo se, danas je sve nekako usput i sve možeš naći na YouTubeu.
Vjeko: Mislim da je danas puno teže na glazbenoj sceni, nego što je to bilo nekad. Puno je mladih talenata

Scena: Što je potrebno da se glazbenik probije do publike?
Eni: Mislim da je važno raditi ono iza čega čvrsto stojite i što naravno pravdate svojim izrazom i emocijama. Mislim da to publici ne može promaknuti .
Vjeko: Primijetio sam da je potrebno ‘ono nešto’, nema definicije, nema pravila, samo energija i iskrena emocija.

Scena: Imate li vi neku strategiju?
Eni Jurišić, Vjeko KljučarićEni: Moglo bi se to razrađivati u nedogled, no nikada ne bi došli do nekog pametnog rješenja ili zaključka. Mora se dogoditi kemija između pjesama izvođača i publike.
Vjeko: Na samom smo početku i teško je imati neku strategiju. Puno je posla pred nama, sigurno će biti uspona i padova, ali ono što nosimo u sebi, ako je iskreno i od srca, publika će prepoznati.

Scena: Kad ste krenuli u glazbeni svijet? Tko vam je bio podrška?
Eni: Glazbeni svijet doživjela sam još kao mala slušajući mamu kako pjeva, a čim sam krenula u glazbenu školu, zbor i gluma postali su moja svakidašnjica. I to se nije promijenilo do danas.
Vjeko: Pjevam otkad znam za sebe. Dok sam bio klinac, stvarno mali klinac pjevao sam. U drugom osnovne krenuo sam u Zaprešić u glazbenu školu. Završio sam srednju glazbenu školu, a to stvarno mogu zahvaliti svom pokojnom djedu. Uporno me molio da se ne ispišem iz glazbene škole, kad me znala uloviti kriza. Hvala mu na tome što je prešao kilometre i kilometre, i čekao satima ispred glazbene škole i to godinama.

Scena: Osim u glazbi, u čemu ste još dobri?
Eni: Pa nekako u svemu u čemu guštam. Mogla bih spomenuti crtanje, čak mi i sportovi leže, ali pikado nikako.
Vjeko: Nažalost nemam vremena za svoj omiljeni hobi, wakeboarding – bordanje na vodi. Bio sam prilično dobar i sad ponekad guštam na ski liftu ako stignem, nakon posla, rekreativno.

Scena: U showu The Voice ste se zaljubili i započeli vezu. Vaša ljubav i dalje traje. Sad ste snimili i zajedničku pjesmu. Kako je surađivati s voljenom osobom?
Eni Jurišić, Vjeko KljučarićEni: Sve ovo što radimo nije lako. Drago mi je što na neki način proživljavamo to zajedno i možemo se u potpunosti razumjeti i podržati, što nam uvelike olakšava. Uvijek urazumimo jedan drugog i motiviramo.
Vjeko: Sve je puno lakše u dvoje. Jedan drugog savjetujemo i pomažemo si. Kad jedan opali po gasu, drugi uvijek stisne kočnicu i obrnuto, i to nas tjera na razumne odluke.

Scena: Što vam se svidjelo kod Vjeke. Čime vas je Eni osvojila?
Eni: Takve detalje uvijek volim ostaviti za nas, no sigurno mogu reći da nas je glazba dodatno povezala.
Vjeko: Šarmirala me svojom duhovitošću. Spontana je i zabavna. Lijepa s prekrasnim osmjehom. Naravno, dodatno me osvojila time što dijelimo istu strast prema glazbi.

Scena: Što poručujete publici kao mladi glazbenici?
Eni: Uživajte u glazbi, stvarajte glazbu jer se tako možemo najbolje povezati i zakoračiti u jedan drugi svijet.
Vjeko: Slušajte nas, pratite nas, imamo još puno toga za reći.

Foto: Press – Ivan Dabac
Video:

The post Eni Jurišić i Vjeko Ključarić: Pratite nas, imamo puno toga za reći appeared first on Scena.hr.

Viewing all 204 articles
Browse latest View live